Проект (предварителен вариант) на „Комплексна програма за подобряване качеството на атмосферния въздух на територията на Столична община за периода 2021-2026 г.“
СЪОБЩЕНИЕ – ПОКАНА
ОТНОСНО: Проект (предварителен вариант) на „Комплексна програма за подобряване качеството на атмосферния въздух на територията на Столична община за периода 2021 – 2026 г.“
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,
Столична община уведомява гражданите и заинтересованите страни, че ще бъдат проведени обществени консултации под формата на „Писмени консултации“ и „Обществено обсъждане“ с предмет:
Проект (предварителен вариант) на „Комплексна програма за подобряване качеството на атмосферния въздух на територията на Столична община за периода 2021 – 2026 г.“
Обществените консултации се провеждат на основание чл. 36 от Наредба № 7 за оценка и управление качеството на атмосферния въздух (ДВ бр. 45/1999 г., в сила от 01.01.2000 г.), и във връзка с чл. 17 и чл. 18 от „Инструкция за разработване на програми за намаляване на емисиите и достигане на установените норми за вредни вещества, в районите за оценка и управление на качеството на атмосферния въздух, в които е налице превишаване на установените норми“, утвърдена със Заповед № РД-996/20.12.2001 г. на министъра на околната среда и водите.
1. Становища, мнения и коментари могат да бъдат изпращани, както следва:
на хартиен носител:
- Адрес: гр. София, ул. „Московска“ № 33, партер – фронтофис
- На вниманието на: г-жа Десислава Билева, заместник-кмет на Столична община
- Относно: Проект (предварителен вариант) на „Комплексна програма за подобряване качеството на атмосферния въздух на територията на Столична община за периода 2021 – 2026 г.“
по електронен път:
- на e-mail: e.stoyneva@sofia.bg и r.galabova@sofia.bg
- Относно: Проект (предварителен вариант) на „Комплексна програма за подобряване качеството на атмосферния въздух на територията на Столична община за периода 2021 – 2026 г.“
2. Форма на обществената консултация: Писмени консултации и Обществено обсъждане
3. Период на обществената консултацията:
- Писмени консултации – 30 (тридесет) календарни дни – от 20.11.2020 г. до 20.12.2020 г.;
- Обществено обсъждане – на 11.12.2020 г. от 17:30 ч. – до 19:30 ч. при следния дневен ред:
ДНЕВЕН РЕД |
||
№ |
ТЕМА: |
Продължителност |
1. |
Представяне на Проект (предварителен вариант) на „Комплексна програма за подобряване качеството на атмосферния въздух на територията на Столична община за периода 2021 – 2026 г.“ |
от 17:30 ч. до 18:00 ч. |
2. |
Представяне на мерките включени в Плана за действие към Програма КАВ21-26 |
от 18:00 ч. до 18:30 ч. |
3. |
Дискусия/обсъждане |
от 18:30 ч. до 19:30 ч. |
Място за провеждане на общественото обсъждане: Публичното обсъждане ще се проведе онлайн на 11.12.2020 г. от 17:30 ч. и може да бъде проследено във фейсбук страницата на Столичния общински съвет.
По време на обсъждането коментари и въпроси ще могат да се правят чрез фейсбук чата в социалната мрежа.
4. Съдържание на документацията:
4.3. Приложение № 2 Нормативна уредба в областта на КАВ и компетенции на местните власти;
4.7. Приложение № 6 Площни източници на емисии от битово отопление на територията на Столична община;
4.8. Приложение № 7 Инвентаризация на емисиите от битово горене в АВ на територията на СО за 2018 г.;
4.14. Приложение № 13 Площ на измити улици и други обществени пространства за периода 2015 – 2019 г.;
5. Координати за връзка:
- Емилия Стойнева – началник-отдел „Въздух“, дирекция „Климат, енергия и въздух“ на СО, e-mail: e.stoyneva@sofia.bg
- Румяна Гълъбова – гл. експерт в отдел „Въздух“ към дирекция „Климат, енергия и въздух“ на СО, e-mail: r.galabova@sofia.bg
6. Място на публикуване на отговори: https://www.sofia.bg/public-discussions
Всички граждани, граждански групи и организации могат да изпращат на посочения в съобщението пощенски/електронен адрес своите писмени становища и коментари, които ще бъдат публикувани на Единния портал за обществени консултации на Столична община във вида, в който са постъпили.
Публикувано на 18.12.2020 г.
Протокол от проведено обществено обсъждане на 11.12.2020 г. във връзка с представяне и обсъждане на Проект (предварителен вариант) на „Комплексна програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух на Столична община за периода 2021 – 2026 г.“
Присъствен списък от проведено обществено обсъждане на 11.12.2020 г. във връзка с представяне и обсъждане на Проект (предварителен вариант) на „Комплексна програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух на Столична община за периода 2021 – 2026 г.“
Приложение № 1: Отправени коментари и въпроси по време на дискусията
Приложение № 2: Отправени коментари на официалната Facebook страница на Столичен общински съвет по време на излъчването на живо на общественото представяне и обсъждане
Публикувано на 22.01.2021 г.
ПОЛУЧЕНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ И СТАНОВИЩА:
- доц. д-р Емилия Георгиева, НИМХ – уточнение във връзка с изпратено Общо становище;
- Становище на работна група от НИМХ: проф. Д. Атанасов; доц. Е. Георгиева; доц. Е. Христова; А. Петров;
- Пламен Панчев;
- Юлиян Попов;
- Анелия Танева;
- Разпространено становище от група граждани, отделни 5014 ел. съобщения с идентично съдържание;
- Николай Лавчиев – Становище на Горичка.бг и AirBG.Info;
- Радосвета Кръстанова, Лаборатория за анализ и политики за въздуха, НБУ;
- Становище на Софияплан;
- Борис Бонев, Становище на Спаси София;
- Ивайло Попов, Становище на Екологично сдружение „За Земята“, подкрепено от сдруженията Велоеволюция, Въздух за здраве, Горичка, „Грийнпийс“ – България, За Земята – достъп до правосъдие, Спаси София и WWF България
- Иван Чакъров, кмет на район „Красна поляна“;
- Мертол Шахин;
- Анастасия Драева;
- Ивайло Стоилов;
- Димитър Дизов;
- Ангел Баръмов;
- Явор Петков;
- Юлианна Никифорова;
- Александър Георгиев;
- Неда Сотирова – позиция на 37 граждани от район „Красна поляна“;
- Филип Алексиев;
- Становище на Българска Национална Асоциация „Активни потребители“ (БНААП);
- Стойо Стоев;
- Йордан Минов;
- Емилия Василева;
- Александър Йорданов;
- Писмен коментар от Тома Белев;
- арх. Ивелина Грозева;
- Радостина Петрова, становище на сдружение „Велоеволюция“;
- Драгомир Гелев;
- Камен Русков;
- Елица Василева;
- арх. Ива Янева;
- Доц. д-р Диана Ковачева, Омбудсман на Република България;
- Столичен инспекторат.
НАРЕДБА за реда и начина за провеждане на обществени обсъждания в областта на пространственото развитие и устройството на територията на Столична община
Глава първа. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) Тази наредба урежда обществените отношения, свързани с реда и начина за провеждане на обществени обсъждания, за определяне на заинтересованите общности, за оповестяване на общественото обсъждане и за определяне на резултатите от него в областта на пространственото развитие и устройството на територията на Столична община.
(2) Обществените обсъждания са форма на обществени консултации между органите на власт и обществеността, в резултат на които се подпомага вземането на управленски решения чрез обсъждане съвместно с вносителя и общинската администрация, както и чрез представяне на становища, мнения, предложения, възражения, бележки и препоръки от страна на заинтересованата общност.
(3) Обществените обсъждания се провеждат съгласно принципите на равен достъп, партньорство и равнопоставеност. Публичност и прозрачност се гарантират чрез откритост, яснота и отчетност на методите и процедурите.
Чл. 2. (1) Цел на наредбата е да осигури и гарантира своевременно информираност, публичност, откритост, прозрачност, достъп до информация и участие на обществеността за постигане на обществено съгласие и подкрепа в процеса на вземане на решения от компетентните общински органи в областта на пространственото развитие и устройството на територията на Столична община.
(2) Цел на обществените обсъждания е осигуряване на възможност компетентните общински органи да вземат правилни, законосъобразни и устойчиви решения, съобразени в максимална степен с изразените становища, мнения, предложения, възражения, бележки и препоръки от обществеността.
Чл. 3. (1) Обществени обсъждания се провеждат във възможно най-ранния етап от развитие на съответното административно производство, когато може да се предостави достатъчно информация на обществеността и когато все още не е формирана воля от страна на администрацията на общината и на решаващия орган.
(2) Общественото обсъждане на проекти на устройствени планове и на техни изменения се извършва преди разглеждането им от Общинския експертен съвет по устройство на територията.
Чл. 4. (1) Обществено обсъждане по въпроси, посочени в чл. 1, се провежда във всички случаи, предвидени в нормативен акт, като:
1. рамковата програма, структурните и специализираните програми по чл. 14, ал. 1 и 2 от ЗУЗСО на основание чл. 14, ал. 3 от ЗУЗСО;
2. проектите за общи устройствени планове и техните изменения на основание чл. 127, ал. 1 от ЗУТ;
3. проектите за планове за регулация и застрояване за преструктуриране на жилищния комплекс на основание чл. 22, ал. 4 от ЗУТ;
4. проектите за подробни устройствени планове и визи за проектиране, предвиждащи застрояване с обектите по чл. 12 от ЗУЗСО в устройствени зони и самостоятелни терени на зелената система по смисъла на ЗУЗСО;
5. други ...