Фандъкова: Надявам се държавата в максимално кратки срокове да намери механизъм за компенсация на дисбаланса в цените на природния газ

В момента се проучва потенциала на 880 общински сгради за използване на слънчева енергия за производство на електроенергия от слънце

 

„Настоящата ситуация с рекордния ръст на цените на природния газ, електрическата енергия и други суровини, правят живота на хората много по-скъп и пораждат огромен скептицизъм. А той може да се овладее само с адекватна реакция както от най-високо ниво на Европейската комисия, така и от националните правителства. Най-актуалната тема за мен като кмет на София и за гражданите са дисбалансите в цените на топлинната енергия и природния газ, които в момента пораждат преразходи в рамките на стотици милиони. „Топлофикация София“ произвежда топлинна и електрическа енергия, която е почти равна на мощностите на АЕЦ „Козлодуй“. Това е стратегическо дружество, което не може да бъде заместено по никакъв начин. По моя инициатива беше променено законодателството, което позволи диверсификация на източниците на газ за дружеството, а сега завършихме цялостен план за модернизация. Той включва изграждане на нови мощности, които ще отговарят на екологичните стандарти на ЕК поне 30 години напред и заместване на природния газ с водород. Нужни са сериозни инвестиции за постигане на тази цел в следващите 3 години и аз се надявам, че ще получим подкрепа и от Европейската комисия, и от държавата. За да стигнем до тази инвестиция обаче е нужно да излезем от настоящата криза в сравнително стабилно състояние. Затова се надявам държавата в максимално кратки срокове да намери механизъм за компенсация на дисбаланса в цените на природния газ." Това каза кметът на София Йорданка Фандъкова при откриването на конференцията „Зеленият преход – решения и предизвикателства за България“, организирана от Dir.bg

В конференцията участваха премиерът Стефан Янев, Франс Тимерманс, заместник-председател на ЕК, отговарящ за Европейска Зелена сделка, Мария Габриел, комисар за иновации и научни изследвания, Атанас Пеканов, заместник министър-председател по управление на европейските средства, Н.Пр. Д-р Роб Диксън, Посланик на Великобритания в България. Модератор бе Гергана Паси, председател на PanEurope България.

Фандъкова посочи също, че се надява: „Европейската комисия да намери ефективно решение. Може да се обсъди възможността търговията на емисии, която сега е отворена за всички, да се затвори само за енергийните предприятия, което би ограничило спекулациите в цените. Друго предложение е да се позволи закупуването на квоти заедно от няколко предприятия.

Логично е да има и диференциация на предприятията при закупуване на квоти по признака дали тяхната продукция отива директно при крайния потребител или произвежда енергия, която след това се продава на борсата. Това са различни пазари, в които действат различни регулации, и тази диференциация би била от полза за крайния потребител" – каза също кметът на София.

Фандъкова посочи, че още през 2011 г. София се присъедини към Споразумението на кметовете в инициативата на Европейската комисия за опазване на климата. С него е поет ангажиментът да бъдат намалени емисиите на парникови газове до 2020 г. с 22% спрямо нивата от 2007 г. Към 2018 г. София е постигнала намаление от 18%. Това намаление се дължи в голяма степен на инвестициите за намаляване на потреблението на енергия в общинските сгради, модернизацията на градския транспорт и уличното осветление, така и на увеличението на дела на ВЕИ в производството на електроенергия на национално ниво. Общото енергийно потребление на територията на общината през 2018 г. е 14 млн. MWh, като се отчита намаление с над 11% спрямо базовата 2007 г.

Йорданка Фандъкова каза също, че вчера Общинският съвет на София прие Плана ни за устойчива енергия и климат 2021 – 2030,  с който си поставяме за цел намаление с 40% на емисиите на парникови газове. Тя посочи трите основни цели на плана:

• Първата цел на Плана „София – климатично неутрален град“ включва използване на повече енергия от възобновяеми източници и повишаване на енергийната ефективност на сградите.
• Втората, „София – ресурсно ефективен град“, включва развитие на принципа на кръговата икономика, с акцент върху управлението и оползотворяването на отпадъците.
• Третата цел, „София – адаптивен град“, е за подобряване на зелената система и повече дървета в града. Всяка година увеличаваме броя на новите дървета. Тази година ще имаме 4 300 нови дървета в града и завършихме залесяването на първата Нова гора край София с над 100 хил. дървета, до закритото старо депо на града.

Един от най-мащабните ни проекти, които почти завършихме – е модернизацията на градския транспорт. Метрото, което строим с подкрепата на Европейската комисия, е един от най-големите ни екологични проекти, който реално промени начина на придвижване в София. Само с него постигнахме намаление от над 90 хил. т. емисии годишно.

"Сега работим за поетапно увеличение на дела на електрическата енергия от възобновяеми източници за обществения транспорт" – съобщи столичният кмет.

„Тази година София достигна до финала в конкурса "Зелена столица на Европа". За мен и екипа ми това е кауза, защото трябва да се справим с големите предизвикателства за по-чист въздух, опазване на околната среда и по-високо качество на живот. До дни ще обявим новата сесия на Програмата „София избира“, в която гражданите предлагат проекти и сами избират кое от предложенията да се реализира. Тази година темата на проектите е: „Зелена София“, като целта е съвместно с гражданите да реализираме проекти за подобряване на околната среда, насърчаване на устойчивото придвижване и запазване на биоразнообразието“ – обяви също кметът Фандъкова.

Столичният кмет посочи също, че в момента проучват потенциала на 880 общински сгради за използване на слънчева енергия за производство на електроенергия от слънце. Над 50% от тях са училища и детски градини, следвани от сградите за спорт и култура (20%). Общината работи по проектите за изграждане на фотоволтаични централи в два от големите консуматори на енергия – това са Зоологическата градина и Предприятието за третиране на отпадъците " – каза също Фандъкова.

 

15.10.2021