Над 40 местни и регионални политици от държавите — членки на ЕС, ще се срещнат в София на 19 май (петък), за да обсъдят ролята на културата като двигател за социално приобщаване, социални иновации и междукултурен диалог в европейските градове и региони. Събитието се организира от Европейския комитет на регионите (КР), асамблеята на представителите на местните и регионалните власти в ЕС.
Семинарът ще бъде открит от председателя на Европейския комитет на регионите Марку Маркула, кмета на София Йорданка Фандъкова и члена на КР Малина Едрева, която е председател на Комисията по образование и култура в Столичния общински съвет. Представители на Европейската комисия ще запознаят участниците с текущата подготовка за провеждането на Европейската година на културното наследство през 2018 г., която съвпада с българското председателство на Съвета на ЕС.
„София се превърна в град на културните и творческите индустрии. Инвестирали сме в културната инфраструктура и градът се възползва от изграждането на нови музеи. Разработихме първата дългосрочна общинска стратегия в областта на културата, дори преди държавата, и тя беше изготвена заедно с творци и хора, които се занимават с културни дейности“, заяви г-жа Фандъкова.
Местните и регионалните лидери от други страни от ЕС ще си извлекат поуки от опита на София в областта на управлението на културните процеси, финансирането на културата чрез новаторски публично-частни партньорства и обновяването на пространства за културни прояви. Членът на Европейския парламент Ева (Паунова) Майдел ще участва в дебат за потенциала на културата в цифровото общество и ролята на технологиите за културното и социалното приобщаване, със специален акцент върху създаването на възможности за заетост. Счита се, че секторите на културата и творчеството осигуряват над 80 000 работни места в България.
Културата може да бъде ключов фактор за социално приобщаване на мигранти, роми и хора с увреждания. Общинската администрация на град София работи за преодоляване на предизвикателствата, пред които са изправени ромите, чрез иновативен модел, който включва професионално ориентиране и обучение по предприемачество за младите хора. Голяма част от работата на местно равнище се извършва от организации на гражданското общество, като например Мулти култи колектив, който помага на мигранти да се интегрират в българското общество и образова местните хора чрез потапяне в чужди обичаи, храна и традиции. Този и други подобни случаи ще бъдат представени на участниците.
Семинарът се организира от Комисията по социална политика, образование, заетост, научни изследвания и култура (SEDEC) на КР в партньорство с град София.