В периода от 17 до 21 юни 2019 г. ще се проведе 14-то издание на Седмица на устойчивата енергия – най-голямото събитие, посветено на възобновяемите енергийни източници и ефективното използване на енергията в Европа. Седмицата е инициатива на Европейската комисия (Генерална дирекция "Енергетика" и Изпълнителна агенция за малки и средни предприятия към Европейската комисия). Темата за тази година е: „Да оформим енергийното бъдеще на Европа заедно”. От 2006 г. до сега Седмица на устойчивата енергия е платформа за формулиране и обсъждане на нови идеи, дава видимост върху работата, извършвана от местни власти, бизнеса, гражданите, НПО и др., но и обединява политиците, заинтересованите страни и гражданите за постигане на целите на енергийния съюз в областта на климата и енергията.
Дните на енергията показват на гражданите и бизнеса защо устойчивата енергия е важна и защо всички усилия си заслужават. Столична община подкрепя настоящата кампания като призовава към екологосъобразно поведение с цел намаляване на потреблението на енергия и въглеродния ни отпечатък в ежедневието със следните любопитни факти:
• Потреблението на сградната енергия се е покачило с 30% от 1970 година насам поради нарастването на жилищното строителство (+41% за 30 години) и по-големите нужди от домакински уреди, осветление и климатизация.
• Сградите играят важна роля в енергийната ефективност – те са потребители на 40% от консумираната енергия, от които 75% за отопление и охлаждане и само 25% за топла вода, електричество и уреди.
• Най-много енергия сградите губят през стените (30 – 40%), прозорците (20 – 25%) и покрива (15 – 20%). Инвестициите в топлоизолация и подмяна на дограмата имат най-голям положителен ефект върху енергийното потребление в сградите и повишаване на комфорта на обитаване.
• Изключването на една флуоресцентна лампа за цял ден спестява 30 кг въглероден диоксид. Това е и еквивалентът на абсорбирания въглероден диоксид от дърво и половина.
• Замяната на 5 обикновени крушки с такива, които имат ниско енергийно потребление, ще доведе на годишна база за намаляване на емисиите на парникови газове с 340 кг – толкова, колкото 34 дървета абсорбират за 1 година.
• Ползването на няколко крушки на едно осветително тяло имат по-малка производителност от използването на една крушка. Например шест 25W халогенни крушки в сравнение с една от 100W предоставят същата осветеност, но консумират 50% повече енергия.
Повече информация за събитията, организирани от ЕК, може да намерите на https://www.eusew.eu/ .