Отделението по пулмология във Втора градска става инфекциозно

18.03.2020 г., стр. 4

Медиците в болницата на нож, 85 подадоха оставки

Градоначалникът: Ще се ползва като резервно, при това чак след като е осигурен необходимият ресурс

МАРИЯ НИНОВА

Отделението по пулмология в столичната Втора градска болница ще бъде превърнато в инфекциозно за настаняване на пациенти с коронавирус. Това става ясно след разговор между кмета на София Йорданка Фандъкова, министъра на здравеопазването Кирил Ананиев и директора на столичната СРЗИ д-р Пенчев.

Директорът на Втора градска доц. Узунов е започнал реорганизацията на отделението, което е с отделен вход, и то ще заработи, след като се гарантира необходимият персонал.

Малко преди това Фандъкова гарантира, че лечебното заведение няма да се превръща в инфекциозно, докато няма необходимия ресурс. Тя отиде на място заради напрежението сред персонала на медицинското заведение и се срещна с ръководството на болницата.

Напрежението сред персонала в болницата дойде именно заради решението тя да се превърне в инфекциозна. Медиците от Втора градска излязоха вчера с декларация, в която посочват, че болницата не е оборудвана, подготвена и компетентна за превръщането й в инфекциозна. Според тях това е една от най-неподготвените болници в София за тази цел. Именно заради това и сутринта 85 медици от болницата - лекари и медсестри, обявиха, че подават оставки.

„Идеята беше да се подготви болницата като резерв, който при необходимост може да се използва. Никой преди това не е работил в условията на коронавирус и никоя болница не е била подготвяна за такива условия. Във всички болници работят лекари, сестри, санитари, които са на първа линия и трябва да им благодарим", каза кметът. „Трябва да сме напълно сигурни, че когато се приеме болен, отделението има пълен капацитет за неговото лечение", отбеляза Фандъкова. Тя обясни, че на срещата с ръководството и лекари от болницата е станало ясно, че няма никакъв проблем със защитните облекла. По думите й има и план за действие, който е обсъждан с шефовете на отделенията.

„Очевидно обаче има лекари, които много искат да продължат да работят само така, както са работили досега", посочи кметът и допълни, че е ясно за всички, че ситуацията е нова и динамична и трябва да сме в готовност да променяме нещата в движение.Пак вчера Фандъкова обяви, че Столичната община стартира и програма за обслужване на болни в карантина.

Хората ще могат да се обаждат на телефона на програмата и при тях ще отиват само подготвени служители, които да им помагат с пазаруване, купуване на лекарства и др., посочи тя пред bТV.

18/03/2020