Образователна платформа Без дистанция - Teachback

От 12 до 21 май за седми път Платформата за танцови практики и теории „Без дистанция“ / Teachback ще ни доближи до съвременното сценично изкуство, като част от Романтично издание на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс „Антистатик".

И понеже романтиката позволява и даже настоява за близост без ограничения и предразсъдъци, то „Без дистанция“ предлага разнообразие от възможности за вълнуващи лични срещи. Тазгодишното й издание, което се осъществява в партньорство с влиятелната регионална мрежа за съвременен танц Номадска танцова академия, привлича с София много специални гости, които са сред задаващите новите тенденции в образователните модели за танца, в теорията и артистичната практика.

На 18 май (четвъртък) от 17.00 часа в Гьоте-институт България, за пръв път в страната имаме шанса да чуем и видим на живо Руди Лерманс – един от най-значимите изследователи и теоретици на съвременния танц в Европа днес. Той ще представи книгата си „Moving Together“, предлагаща задълбочен, но разбираем поглед върху развитието на съвременния танц в Белгия и на континента през последните три десетилетия. Изграждайки артистични портрети на емблематични хореографи като Анна-Тереза де Керсмакер, Мег Стюарт и други, текстът прави интересен анализ на променените условия и новите начини на артистична работа в нашия свят.

„Без дистанция“ предвижда и още една първа среща: с новаторския образователен формат Co-Teaching. С него ще бъдат запознати участниците в 4-дневния уъркшоп, воден съвместно от Гизела Мюлер (Германия), директор на образователната програма на престижната танцова организация Танцфабрик в Берлин, танцовият артист и ментор Деян Сърхой (Словения) и българският хореограф Росен Михайлов. Уъркшопът Co-Teaching, както и представянето на книгата на Руди Лерманс, се осъществява в партньорство с Гьоте-институт България.

Хореографът и танцьор Кевин Джийн (Франция), работил с изтъкнатите имена на френския постмодерен и нов танц като Стефани Обин, Одил Дюбок и Мириам Горфинк, който гостува в артистичната програма на „Антистатик“ с  „Едни други райски места“, ще проведе и 3-дневен уъркшоп със същото име. В него той ще работи с  професионални артисти в сферата на танца, театъра и пърформанса.

За любопитните към текущите процеси и политики в съвременното сценично изкуство и култура, следящи развитието и актуалните процеси в българския и международен контекст, „Без дистанция“ предвижда две важни лекции с вход свободен в Галерия „Етюд“. На 13 май (събота) от 11:00 ч. Биляна Тануровска-Кюлавковски (Македония) ще говори за това „От какви институции за изкуства имаме нужда днес“, в условията на недоверие и дори провал на съществуващите институции.

На 14 май (неделя) от 11:00 ч. отново тя и Ангелина Георгиева (България) ще дебатират върху темата „История и архив на хореографските практики“, споделяйки опита си от проекта „НДА Архивиране“, който си постави за цел да изследва и събира документални материали за развитието на танца и на свързани с танца практики от 70-те, 80-те и 90-те години на 20 век на Балканите, чиято история на съвременния танц остава все още ненаписана, неговите архиви са разпилени из лични чекмеджета и разкази.

Чрез всички тези събития, „Без дистанция“ продължава и развива заложените от самото й възникване стремежи: да създава контекст за обмен на идеи и практики между професионалисти посредством образователни формати, да въвежда най-новите теоретични концепции и да търси нестандартни начини за общуване с публиката.

Платформа ''Без дистанция”/ Teachback e част от проекта Life Long Burning, организиран от Локомотива и Номад Денс Академи България, като представители на мрежата Номадска танцова академия, с подкрепата на Програма “Култура“ на Европейския съюз, Министерство на културата на България, Гьоте-институт България, Френски институт и „Театроскоп“ в рамките на FranceDanse Orient-Express.

Платформа ''Без дистанция” е съфинансирана по Столична програма “Култура” за 2017 година.

Подробна програма:
Други райски места
Танцов уъркшоп с Кевин Джийн (Франция)
13 – 15 май, Derida Dance Center

От какви институции за изкуства имаме нужда днес?
Лекция на Биляна Тануровска-Кюлавковски (Македония)
13 май, 11:00 ч., Галерия „Етюд“

История и архив на съвременния танц на Балканите
Представяне на проекта Архивиране на Номадската танцова академия от Биляна Тануровска-Кюлавковски (Македония) и Ангелина Георгиева (България)
14 май, 11:00 ч., Галерия „Етюд“

Критически анализ на съвременния танц: концепции и перспективи|
Семинар с Руди Лерманс (Белгия)
18-21 май, галерия „Етюд“

Представяне на книга:
MOVING TOGETHER. THEORIZING AND MAKING CONTEMPORARY DANCE
от Руди Лерманс
Представяне от Руди Лерманс в разговор с Ангелина Георгиева
18 май, 17:00 ч., Гьоте-институт България

CO-TEACHING
Уъркшоп с Деян Сърхой (Словения, Гизела Мюлер (Германия), Росен Михайлов (България)
16 – 29 май, Гьоте-институт-България, Derida Dance Center

WARM UPS
Физически въведения в представления от програмата на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс „Антистатик“ 2017

Дати:
16.05 – от 18:15 ч. – WARM UP на Кевин Джийн с публиката (ДНК – Пространство за съвременен танц и пърформанс)
17.05 – от 18:30 ч. – WARM UP на Казуйо Шионой & Дрор Либерман (ДНК – Пространство за съвременен танц и пърформанс)

18.05 – от 18:00 ч. – WARM UP на „Романтичен следобед“ с публиката (Младежки театър „Николай Бинев“)
19.05 – от 19:00 ч. – WARM UP на зрителите с Флориан Бюкинг и Райза Крьогер (Център за култура и дебат „Червената къща“)

Разговори с публиката
Модерирани разговори между артистите и публиката след представления от програмата на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс „Антистатик“ 2017          

Дати:
16.05 – Разговор с артистите след представлението “Райски места” (ДНК – Пространство за съвременен танц и пърформанс)
18.05 – Разговор с артистите след представлението “Романтичен следобед*” (Младежки театър «Николай Бинев»)

19.05 – Разговор с артистите след представлението “Нарагония”  (Център за култура и дебат „Червената къща“)

Повече за фестивала можете да научите на antistaticfestival.org, както и на страницата във Фейсбук – facebook.com/Antistaticfest.

08.05.2017