Фандъкова: "Полк. Дрангов е повече от герой – той е символ, пример и вдъхновение"

"София днес изпълни своя дълг към Борис Дрангов. Едва ли има по-подходящо място за неговия паметник, за славния му редут, от подстъпите на нашата Военна академия, мястото, от където е тръгнал". Това каза по време на освещаването на паметника на големия български офицер Борис Дрангов кметът на Столичната община Йорданка Фандъкова .

"Дрангов е повече от герой – той е символ, пример и вдъхновение. Илинденско-Преображенското въстание е първото му бойно кръщение, от което той започва да изгражда у себе си най-важното и най-ярко свое качество – героизма", каза още столичният кмет по време на церемонията и припомни, че през Балканската и Междусъюзническата война Дрангов отново е на фронта, печели победа след победа. Предвожда в битка лично, върви пред строя – офицерът за Дрангов трябва да бъде образец за подражание, завършена личност, преодолял слабостите – и войниците му виждат в него именно това. Мисията на Дрангов продължава и в годините на Първата световна война. Дрангов воюва, но и пише история, иска войниците, загинали за Родината, да не бъдат забравяни. Край селото, което днес носи неговото име, по негова идея е издигнат паметник – чешма на загиналите от Пети македонски полк.

"Борис Дрангов е толкова ярко въплъщение на качествата, нужни на всеки офицер, че едва ли е имало друг по-подходящ избор за началник на създаващата се школа за запасни офицери в Скопие", подчерта столичният кмет и припомни, че  под неговото умело ръководство завършват 876 души, прославили Българската армия по всички фронтове. "Дрангов след това воюва в Добруджа, сякаш символично трябва да бъде навсякъде, където Родината е в изпитания", каза още столичният кмет Фандъкова. Със  своя безусловен героизъм, с вдъхновяващите си умения на педагог и теоретик, със своята геройска смърт, Дрангов се превръща в образец за всеки български офицер.

На събитието присъстваха президентът на Република България Румен Радев, председателят на Народното събрание Цвета  Караянчева, министърът на отбраната Красимир Каракачанов, началникът на Военна академия „Г. С. Раковски“ генерал-майор Груди Ангелов, началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев, президентите Георги Първанов и Петър Стоянов, зам.-кметът на Столичната община д-р Тодор Чобанов, потомци на полк. Борис Дрангов и много граждани.  

Решението за издигане на паметник на полк. Дрангов  в двора на Военна академия „Георги Сава Раковски“ бе взето през миналата година. За реализиране на идеята на 17 февруари 2017 година бе учреден Национален инициативен комитет, в който участва и кметът на София Йорданка Фандъкова.    

Автор на идейния проект на паметника е архитект д-р Венцеслав Йочколовски. Монументът е дело на Иван и Георги Тодорови. Паметникът е реализиран с финансовата подкрепа на Столичната община.   

 

02/03/2018