Фандъкова: "Модерното образование и иновациите са шансът на България, шансът на Европа"

"Модерното образование и иновациите са шансът на България, шансът на Европа. Реформите,  които се провеждат от  Министерството на образованието,  са ключови за развитието на образованието.  Те залагат изключително сериозно на  дигиталните технологии и иновациите. Средата на обучение е много важна, но ключова си остава ролята на учителя.  Нашата задача е да привлечем млади учители, да ги обучим и да ги превърнем в създатели на  нови дигитални продукти". Това каза по време на    дигиталната конференция „Обучение да създаваш: от дигитални ползватели към дигитални създатели“ кметът на София Йорданка Фандъкова.  Организатор на конференцията е Министерството на образованието и  науката с подкрепата на Генерална дирекция „Образование“ на Европейската комисия.

"През последните години София се утвърди като място, отворено към създаване на старт ъп компании, включващи иновациите и дигиталните технологии в свята дейност. По данни на института за пазарна икономика IT секторът заема 5.7%  дял в икономиката на София, а работещите в сектора са повече от 40 000.  На територията на столицата работят близо 5000 малки  предприятия и повече от 20 големи. Секторът е и с една от най-високите производителности – средната добавена стойност на един служител е 47 000 лева, като при програмирането един зает произвежда 57 000 лева добавена стойност", припомни столичният кмет Фандъкова.  Кметът изнесе данни и за модернизирането на  образованието в столицата  – в 100% от училищата има интернет, като в голямата си част е свободен,  90% от училищата разполагат с поне една интерактивна дъска, като в 11 училища има изградени смарт класни стаи.  Все по сериозно навлизат електронните дневници, които дават възможност за по-голям контрол и комуникация с родителите.  В общо 267 паралелки в 36 училища се осъществяват обучения в профили с насоченост към IT технологиите като  Информационни технологии, компютърна техника и технологии, Компютърни мрежи, Компютърна графика, Информатика, Цифров дизайн и мрежи, Компютърна анимация и Приложна информатика. В 73 училища  още от I клас изучават информационни технологии, компютърно моделиране и дигитално изкуство. Столичната община има задачата да направи връзката между училищата и бизнеса. Столичната агенция за инвестиции и приватизация разработи  демоверсия на образователна платформа, наречена „Работа и обучение“. Представени са всички училища и университети на територията на София с информация за всички специалности, профили, професионални направления. Работодателите могат бързо да се  ориентират  какви кадри се подготвят на територията на София и да създават контакти с училищата. На същата платформа ще се публикуват и свободните работни и стажантски места, ориентирани към ученици и студенти.

София е домакин на големи международни събития за иновации като „Иновейшън експлорер“, фестивалът „Уебит“, който събира над 5000 световни имена в областта на иновациите от цял свят. През миналата година Столична община чрез Асоциация за развитие на София организира 24-часов хакатона, единият от които събра 160 иноватори от цяла България. "Столичната община  организираме заедно с българския комисар Мария Габриел Дигитална асамблея, в която ще се проведе и Балкански хакатон. Безспорно това е проява, която ще насърчи цифровата свързаност на балканските държави", посочи още Йорданка Фандъкова.  

 

 

19.04.2018