Столична община към правителството: Качественото образование изисква бюджетни действия, а не само декларации на хартия

 

 

Зам.-кметът Десислава Желязкова: “Бюджетът поставя под риск преминаването на едносменен режим”
  

Столична община изрази категорична и принципна позиция относно проектобюджета за 2026 г. В официално становище до Министерството на финансите общината настоява за реално финансово обезпечаване на образованието, което да съответства на стратегическите цели за модернизация, заложени в управленската програма на правителството.

„Призоваваме правителството да демонстрира приоритетите си не само на хартия, но те да се отразят реално в бюджетната им политика. Недопустимо е стратегически цели като едносменния режим на обучение, които пряко засягат хиляди български семейства, да остават без необходимото нормативно и финансово обезпечение в най-важния закон на държавата.“ Това коментира заместник-кметът по образование на Столична община Десислава Желязкова.

Седмици преди представянето на проекта на Закон за държавния бюджет за 2026 г., кметовете на най-големите общини в страната - София, Пловдив, Варна и Бургас изпратиха общо искане до министър-председателя на Република България, министъра на финансите и министъра на образованието за приемане на Национална програма за разширяване на училищната база с цел преминаване на едносменен режим на обучение. Основанието за такава програма трябва да е в Закона за бюджета на държавата. В настоящия проект, представен от министъра на финансите обаче, искането не е отразено.

В програмата на коалиция „Прогресивна България“ и заявките на кабинета „Радев“ образованието е обявено за „национален приоритет“, като изрично се споменава увеличаване на средствата за нови училища в големите градове с цел преминаване към едносменен режим. Въпреки това, в настоящия проект на Закон за държавния бюджет липсва нормативно основание за стартиране на целева програма за разширяване на училищната база.

Към момента в София 46 общински училища продължават да работят на две смени, а за преминаване към нормален режим е физически необходимо разширение на поне 30 от тях.

  • Пример за критична ситуация е Английската езикова гимназия, която съжителства в една сграда със 112. ОУ, което лишава учениците от модерна и пълноценна среда.
  • Испанската гимназия и 129. ОУ, дори след разширението, което общината финансира, ще продължат да използват съвместно настоящата си сграда, а физкултурният салон не може да обезпечи часовете по физическо дори на едното училище.
  • 51. СУ, 104. ОУ и 138. СУЗИЕ са с готови проекти и общината е в готовност да започне строителството на новите им корпуси още през настоящата година, но в условията на липсващ държавен, а от там и общински бюджет, финансирането на разширенията е под въпрос, а сроковете за приключването им се удължават ненужно.

Столична община настоява за:

  • Целева програма от 500 000 000 евро за периода 2026–2030 г. за разширяване на училищната база в четирите най-големи града в страната - София, Пловдив, Варна и Бургас.
  • Запазване на чл. 281 от ЗПУО, който гарантира, че делът от БВП за образование няма да бъде намаляван.
  • Прекратяване на досегашния модел, при който средствата се насочват приоритетно към малки общини, докато големите градове страдат от остър дефицит на места.

Общината подчертава, че има пълна проектна готовност за изграждане на нови сгради на училища (в районите „Студентски“ и „Витоша”, кв. Драгалевци“) и очаква държавата да влезе в ролята си на отговорен партньор, за да не останат „инвестициите в бъдещето“ само предизборен лозунг.

30/06/2026