Столичната община облекчава, но не отменя напълно временната кризисна организация в двата района
Столичната община постигна 80% покритие на сметосъбирането в “Люлин” и “Красно село” изцяло по график и обяви, че облекчава, но не отменя напълно временната кризисна организация в двата района.
“Само за две седмици постигнахме каквото никой не вярваше, че ще успеем – изцяло без да разчитаме на договори да се справим със сметосъбирането в два района. Да, благодарение на помощ отвън, но без изнудване, без извиване на ръце и без това да струва на столичани несправедливо много.” Това заяви зам.-кметът по екология на Столична община Надежда Бобчева.
Общината разчита през последните две седмици предимно на Столичния завод за отпадъци, който нае няколко нови екипа – шофьори и оперативни работници. Ключова роля има и Столичният инспекторат, който прави плановете, маршрутите и насочва екипите на СПТО към критичните точки. СПТО нае един сметоизвозващ камион и получи още 9 за временно ползване от съседни общини и граждани – те ще останат на разположение на Столичната община поне до края на годината. Дружеството “Софекострой” също се включи с наряди в “Люлин”.
Без съмнение неоценим е и приносът на стотиците граждани в целия процес, които предимно през двата уикенда, но и през делничните дни продължават да правят уборки, да събират отпадъци около контейнерите и да извозват отпадъци към временните точки за облекчаване на натоварването.
“Имаме нужда от още малко търпение от страна на гражданите. Имаме капацитет да покрием 100% от територията, но се случват аварии, хора излизат в болнични, вече им дължим и малко почивка – все стандартни оперативни казуси, за които все още нямаме буфер. Работим усърдно и в следващите няколко дни се надяваме да компенсираме недостатъците на новата ни организация,” допълни Бобчева.
Организация за 20 октомври: Сметосъбиране по график на 80% от територията
План за мобилизация на техника и екипи за утре, понеделник, 20 октомври. Общината продължава да поддържа общински капацитет, като целта е максимално бързо преминаване към изцяло планово обслужване на районите „Люлин“ и „Красно село“.
Мобилизиран ресурс за 20 октомври (понеделник):
• Сутринта в работа ще се включат 4 големи сметосъбиращи камиона.
• Следобед ще работят 2 големи сметосъбиращи камиона за продължаване на основните маршрути и дочистване.
• През целия ден са ангажирани 2 малки камиончета (ИБТ) за обслужване на труднодостъпни места.
• За работа с едрогабаритни отпадъци на терен ще има 1 товарач с щипка и 1 мултилифт.
• 1 отряд за бърза реакция е в готовност за бърза реакция на критични сигнали.
Екипите ще работят по наряди, предоставени от Столичния инспекторат, като приоритет остава възстановяването на стандартното обслужване и на нормалния ритъм на живот за жителите на двата района.
Дългосрочно решение за двата района
Надежда Бобчева заяви по-рано тази седмица, че "Софекострой" е едно най-логичните стратегически решения за възлагане на чистотата в двата района. В тази посока СОС вече гласува – по предложение на общината, 9 милиона лева за закупуване на нова техника и разширяване на неговия капацитет. Това е решаващата стъпка за изграждане на устойчив общински резерв, който да поеме контрола върху услугата в полза на софиянци.
Призив към гражданите
Общината продължава да разчита и призовава жителите на "Люлин" и "Красно село":
• Продължете разделното събиране: Използвайте цветните контейнери максимално ефективно.
• Правете уборки: Грижете се за чистотата около контейнерите.
• Използвайте временните точки: Продължавайте да използвате временните контейнери за едрогабаритни отпадъци (ЕГО), а при възможност – за битови, до пълното възстановяване на нормалното сметоизвозване.