Млади хора от социалните услуги в София пресъздадоха града през своя обектив, тръгвайки по стъпките на Георг Волц


На 30 юни, в пространството на ул. „Париж“ 1, беше открита фотографската изложба „ВРЕМЕЛИНИЕ – Фотографско пътешествие“ – инициатива на Столична община, в която млади хора, ползващи социални услуги, представиха своя поглед към София чрез обектива на фотоапарат или телефон.

Вдъхновението идва от архивите на придворния фотограф Георг Волц, заснел знакови локации в столицата в началото на XX век. Участниците в проекта обиколиха същите места – Народното събрание, храм „Св. Александър Невски“, Лъвов мост, Римската стена и други – и създадоха нови кадри, които поставят настоящето редом до миналото, без да го имитират.

Фотографското пътешествие беше водено от професионален фотограф, а до младежите застанаха и доброволци от Програмата „Голям брат/сестра“. Работата им завърши с изложба, която представя не само документален, но и личен разказ за града.

Заместник-кметът по социални дейности и интеграция на хора с увреждания, г-жа Надежда Бачева, откри събитието с думите: „Този проект не започна с идея за изложба. Започна с желание да чуем гласове, които рядко достигат до публичното пространство. Дадохме на млади хора не инструкции, а доверие – и те го върнаха с поглед, който не можеш да режисираш. Поглед, който има място в града ни.“

Голяма част от фотографиите, включени в изложбата, бяха закупени от посетители и партньори, а постъпленията ще бъдат дарени на центровете за настаняване от семеен тип, в които живеят част от участниците.

Изложбата постави финал на инициативата „Месец на детето“, организирана от Столична община за втора поредна година. Кампанията обедини събития, посветени на култура, спорт, изкуство и литература, с фокус върху това всички деца на София – независимо от обстоятелствата – да имат свое време, достъп и видимост.