Проектите в Капиталовата програма са заложени след обсъждане с всички районни кметове
Бюджетът на София за 2025 година, който вече внесохме в Столичния общински съвет, има отношение както към това какво ще се промени тази година, така и какво се залага за бъдещето. Това каза по БНР на Програма „Хоризонт“, в предаването „12+3“, кметът на София Васил Терзиев.
Бюджетът е фокусират върху конкретните ни предизборни обещания: образование, с акцент училища, детски градини, развитие на образователна инфраструктура. Модернизиране и изграждане на 26 детски градини, 11 училища; залагаме повече средства за спорт.
Другата тема за Бюджета е транспорт и инфраструктура, посочи Терзиев. Заложили сме проекти, които са напреднали. По думите му "продължаваме развитие на метрото, довършваме ключови булеварди и започваме нови. Поставили сме си амбициозни цели за реализация на Капиталовата програма, която очакваме в края на годината да сме изпълнили поне на 80%.
Друг акцент в Бюджета е поддръжката на града – възстановяване на зелени площи и инвестиции в парковете. Работим по рекордна план-сметка, с която осигуряваме сметосъбиране и почистване на града, така че да се усеща, че градът има стопани.
Принципът е да създаваме една многогодишна рамка за това какво ще се случва в града, какво ще се финансира и всичко това да бъде публично, за да може всеки гражданин да се запознае какво се планира през следващите години и колко ще струва", заяви столичният кмет.
В Бюджета не всичко, което ще се реализира в града, може да се види, защото много проекти ще се реализират с финансиране по програми, под формата на съвместна работа с бизнеса, по-малки проекти, където те търсят активен начин за дарителство.
Много неща ще се направят, но има нужда да се промени приходната част на Бюджета, каза също Терзиев и посочи, че се работи за повишаване на приходите в общинския бюджет. Заместник-кметът по финанси Иван Василев в момента развива цялостна дългосрочна рамка за увеличаване на приходите на общината, подобряване на събираемостта. Различните източници – данъци, такси, както и създаване на фонд "Благоустройство", заемни средства и др. Целта ни е това да бъде също публичен документ и после политическите партии да могат да обсъдят и да дадат съгласие.
Никога не е имало привилегировано отношение към някои кметове, подчерта Терзиев. "Искам все повече районните кметове да имат тежест във всички решения. Посоката е да имат повече средства и възможности да правят добри неща за района си. Не приемам подхода някой да бъде наказван за това, че е от определена партия", заяви също столичният кмет. Всички районни кметове са избрани мажоритарно, те са избор на хората.
"Какво влиза в Капиталовата програма е функция на разговорите, които са проведени с всички районни кметове, и преценка какво и къде може да се направи. Има много неща, които гражданите не виждат – доколко има подземна инфраструктура, доколко има проблеми с отчуждаването. Трудности с градоустройството. Ще търсим постоянно решение за натрупаните проблеми. Има такива и в "Малинова долина", и в "Кръстова вада". Боря се да обърнем целия процес. Да има по-цялостно градоустройство и обезпечаване на инфраструктурата паралелно или преди започване на активната инвестиционна дейност", посочи още Терзиев.
"Действията ми показват – каза Терзиев – много ясно: аз искам все повече районните кметове да имат тежест във всички решения, все повече да бъдат държани в течение с това какво се случва. Това е и една от причините, променяйки процесите в направление „Архитектура и градоустройство", да се стремим районните кметове да са в течение на всичко от най-ранната фаза на инвестиционната инициатива, за да могат те да изразят мнение и да въвлекат гражданите.
Добрите идеи, които софиянци припознават, които са добре обяснени, които са добре защитени, рано или късно ще успеят", посочи Терзиев.
На въпрос, свързан със „Захарна фабрика“, Васил Терзиев заяви, че активно се търси решение. Част от семействата вече са настанени в центрове за временно настаняване, а на други са им предложени възможности, но те отказаха. Проблемът е труден за решаване, тъй като общината няма големи възможности да реагира в такива ситуации. Има 7 хиляди чакащи за общински жилища, информира Терзиев и заяви, че търсим възможност как да бъде предоставена някаква възможност за жилища. Причината за недостига е, че Столична община години наред е нехаела за дългосрочната си жилищна политика, посочи кметът, а общинските жилища са били разпродавани.
Не се чувствам безпомощен, но се чувствам ядосан по казуса с инж. Братоев, заяви Васил Терзиев във връзка с решението за отстраняване на изпълнителния директор на „Метрополитен“. Кметът Терзиев твърди: „Ние няма да се откажем. Това е най-важната система за града. Смятаме отново да внесем доклад и този път да се намери подкрепа. Не е това начинът да направиш преврат в такова ключово Дружество и то през главата на принципала си".