От 1 ноември 2024 г. Столичната община започва активна кампания за информиране на гражданите във връзка с въвеждането на нискоемисионни зони за транспорт и за отопление. Целта на нискоемисионните зони е постигане на по-чист въздух през зимните месеци.
"От 1 декември 2024 г. до 28 февруари 2025 г. се разширяват ограниченията за движение на моторни превозни средства на територията на София, които не отговарят на екологичните изисквания, заложени в Наредба за създаване на зони с ниски емисии на вредни вещества в атмосферния въздух на територията на Столична община." Това съобщиха на съвместен брифинг заместник-кметовете по екология Надежда Бобчева и по транспорт инж. Илиян Павлов заедно с директора на Столичен инспекторат инж. Николай Неделков.
При планиране на кампанията последователно са идентифицирани засегнатите групи граждани, бизнеси и институции, и за двете зони. Това са гражданите на София и пътуващите до града; пряко засегнатите от въвеждането на двете зони – живеещите в съответните райони на нискоемисионната зона за отопление и тези на територията на “малкия ринг”.
Основните източници на замърсяване на въздуха са транспортът и битовото отопление на дърва и въглища. Затова и към тези източници са насочени основните мерки.
"Замърсяването от автомобилния трафик се намалява с мерки за по-редовен и добър градски транспорт. Това, което отчитаме тази година, е увеличение на пътниците с 90 хил., съобщи Илиян Павлов. Той информира, че продължаваме да привличаме все повече пътници. Изпълняваме инвестиционна програма, която цели да подменим старите превозни средства, така че градският транспорт да е по-привлекателен и, когато говорим за ограничения – да дадем една добра алтернатива на хората. Строителството на метрото е също така един от начините да стимулираме повече хора да се придвижват без автомобили. Всичките десет метростанции, които строим, се изпълняват по план" – допълни още Илиян Павлов.
Какво се предвижда за нискоемисионната зона транспорт
Тази година към ограничението от миналата година се добавя забраната за влизане и движение в зона „Малък ринг“ на моторни превозни средства от категории M 1 и N 1 с втора екологична група;
Зоната „Малък ринг“ е заключена между бул. “Васил Левски“, бул. „Патриарх Евтимий“, бул. „Ген. Скобелев“, ул. „Опълченска“ и бул. „Сливница“.
● Изключения се правят за:
o собственици или наематели с постоянен адрес в НЕЗ с издаден валиден стикер за локално паркиране;
o хора с увреждания, но те трябва да подадат заявление в ЦГМ;
o гражданите, които имат постоянен адрес в зоната на малкия ринг, но поради една или друга причина нямат издаден стикер за локално паркиране. Те също трябва да подадат заявление в ЦГМ.
● Изключение се прави и за превозните средства със специален режим на движение.
Контролът на автомобилите ще се извършва чрез камери, монтирани на границите на зоната, и специализиран софтуер. Той автоматично извършва проверка в съответните бази данни, за да се установи екологичната група, наличие на основание за изключение и собствеността на всеки автомобил, който преминава през границата на зоната. Софтуерът засича даден автомобил един път на ден. Това се смята за едно нарушение.
Нискоемисионна зона за отопление
Надежда Бобчева припомни: "Заварихме проектът за подмяна на старите печки, който Столичната община изпълнява на 10%, а вече сме постигнали изпълнение на 40%. Подменихме 2 000 уреда, което означава, че през тази зима 2 000 комина няма да димят. Други мерки, по които сме изключително активни и изпълняваме в момента, е засиленото миене на улиците. Използвам случаят да призова всички онези граждани,които се отопляват на дърва и въглища, да заменят своите уреди, за да могат да минат към екологични.
С цел намаляване на замърсяването на въздуха от 1 януари 2025 г. се забранява употребата на твърди горива за битово отопление само в сгради по улици с изградена и функционираща топлопреносна или газоразпределителна мрежа в районите "Средец", "Красно село", "Изгрев", "Илинден", "Студентски", "Оборище", "Възраждане", "Лозенец", "Триадица". След 2029 г. забраната е за територията на цяла София.Целта ни е да намалим използването на дърва и въглища за отопление, а не да събираме глоби" – посочи Бобчева.
Проверките за установяване на нарушението ще се извършват от Столичен инспекторат.
Директорът на Столичен инспекторат Николай Неделков съобщи, че "като контролен орган Инспекторатът е упълномощен да извършва проверки на обекти, потенциални замърсители на въздуха. Извършват се проверки на сервизи, автомивки, строителни обекти и др. Проверките, които сме извършили през тази година, са двойно повече в сравнение със същия период на миналата година. Актовете, съставени тази година, са над 1 000, а през 2023 г. са малко над 600.
Увеличено е миенето на улици – за 2023 г. е над 370 хил. дка, а през 2024 г. е с 10% повече.
"Столична община насърчава гражданите да подменят старите си отоплителни уреди на дърва и въглища с нови екологични. Предоставят се възможности на гражданите за замяна на отоплителните им уреди на твърдо гориво, като повече информация може да се намери на – https://www.sofia.bg/. Затова ще предоставим помощ на всяко домакинство, което иска да подаде първоначална заявка за безплатна смяна на отоплителния си уред, да го направи. Смяната на уредите ще се осъществи чрез проект, финансиран от Програма „Околна среда“, посочи също зам.-кметът Надежда Бобчева.