„Дългият път към звездите“ скъсява дистанцията между нас и небето

Година след като Илон Мъск изпрати автомобила си с ракета в Космоса и малко повече от 40 след като „Излел е Дельо Хайдутин“ озвучи космическото пространство оригиналният интерактивен спектакъл „Дългият път към звездите“ ще ви разходи сред звездите. В това нетрадиционно представление науката среща театъра, за да предложи на зрителя нови знания и да му даде храна за размисъл за бъдещето на човечеството. Смелият екип зад проекта – Андреа Брунело, режисьор и сценарист от Jet Propulsion Theatre – Италия, д-р Владимир Божилов от Катедра "Астрономия" към Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Димитър Узунов, режисьор, сценарист и актьор от Famille Mundi – Париж и Арте Урбана Колектив – София, заплитат цветен коктейл от наука, театър и пърформанс.

Ще се запознаем с учения Джон Иванов с корени в Бохемската аристокрация и с ексцентричния водещ Денеш Наги, които кръстосват шпаги в дебата „Настояще на Земята или бъдеще в Космоса“. В напрегнато токшоу ще научим подробности за това колко ни остава да ги стигнем марсианците и дали животът на Земята може да бъде песен, ако положим задружни усилия, както и любопитни подробности от личния живот на двамата герои. 

Премиерата на спектакъла на български език е на 11 април (четвъртък) от 19:30 във Френския културен институт в София (адрес: https://goo.gl/a5x91L).

Билети за представленията и съпътстващите събития през годината можете да закупите онлайн на адрес: http://www.arteurbanacollectif.com/the-long-way-to-the-stars.htmlСлед края на представлението ще се проведе дискусия с екипа на проекта. Датите не са избрани случайно. На 12 април през далечната 1961 г. руснакът Юрий Гагарин става първият човек, който полита в Космоса и  така слага началото на космическия живот на човечеството. 

Освен да запознае с възможностите на съвременната наука и стъпките напред към недостижимите до вчера цели, организаторите на проекта от "Арте Урбана Колектив", Сдружение „Форум Демокрит“ и Jet Propulsion Theatre, в партньорство с редица институционални и частни партньори, ще дадат на публиката уменията да разкаже и собствените си истории. Освен като зрители на представлението, през април и май ще се проведат два уъркшопа по „Разказване на научни истории“ на Андреа Брунело, режисьор на представлението, и „Творческо разказване на истории“ на Димитър Узунов. През юни е планиран и трети уъркшoп по „Комуникация на науката“ с водещ д-р Владимир Божилов, като датите и локациите за София и Пловдив предстоят да бъдат обявени. Повече информация за събитията ще можете да откриете и на официалната страница във Facebook: www.fb.com/thelongwaytothestars/

Уъркшопът по „Разказване на научни истории“ ще се проведе на 14 април от 10.00 ч. във Френския културен институт в София.

Уъркшопът по „Творческо разказване на истории“ е на 22 май от 18.00 във Френския културен институт в София. За билети: 

http://www.arteurbanacollectif.com/the-long-way-to-the-stars.html.

В работата си Андреа Брунело свързва театъра и науката. Той има докторска степен по физика от State University of New York at Stony Brook. През 2001 г. Брунело решава да следва своето артистично призвание и започва театрална кариера. Той е основател и художествен ръководител на Teatro Portland в Тренто, Италия. Той е и художествен ръководител на Arditodesio Company, театрална компания, създадена през 2002 г., за която е написал и продуцирал над 10 оригинални пиеси, които са представяни в цяла Италия и в чужбина. През 2012 г. Андреа Брунело съвместно с Лабораторията за комуникации по физически науки към катедрата по физика на университета в Тренто създава Jet Propulsion Theatre. Това е лаборатория за театрално творчество, свързано с науката, учените и научните истории. JPT има за цел да покаже хуманната страна на науката чрез театъра. Брунело понастоящем е свързан с катедрата, където преподава курс Emozionare con la Scienza, за разказване на научни истории и за писане на научни театрални пиеси. Продукциите на JPT са както на италиански, така и на английски, и са представяни в множество театри, университети и училища.

Димитър Узунов е театрален режисьор, сценарист и продуцент. Той притежава магистърска степен по приложни театрални науки от Университета Париж 8. Учил е и актьорско майсторство, театрална режисура и театрален мениджмънт в Brooklyn College (CUNY). През 2008 г. основава театрална компания Famille Mundi в Париж и оттогава е нейн артистичен директор. Съосновател е и съръководител на Арте урбана колектив, който продуцира и организира различни събития в България и Европа. Организатор е на Summer Scriptwriting Base, международен образователен форум за писане на сценарии за различни изкуства и творчески индустрии. SSB събира всяко лято за десет интензивни дни с лекции и уъркшопи участници, лектори и ментори от цял свят. Той е режисьор и сценарист на осем театрални постановки във Франция и България и множество мултимедийни истории. Димитър Узунов редовно дава уъркшопи за разказване на истории, актьорско майсторство и режисура (Франция, България, Великобритания, САЩ, Египет, Литва и Азербайджан).

 

Проектът е финансиран по Програма „Култура” на Столична община.

Медиен партньор на проекта е сп. „Българска наука“.

 

 

11.04.2019