Гледаме безплатно онлайн документалните филми „По следите на Иван Вазов в София“ и „По следите на Пейо Яворов в София“


Преподаватели по литература и ученици от столични училища бяха първите зрители на късометражните документални филми „По следите на Иван Вазов в София“ и „По следите на Пейо Яворов в София“, представени в кино "Влайкова". Прожекцията беше организирана от дирекция „Култура“ на Столичната община, Продуцентска къща „Ноу Блинк“, Регионалното управление на образованието – София-град и Образцово народно читалище „Антон Страшимиров“.

Филмите вече могат да бъдат гледани свободно онлайн в платформата noblink.bg.

Проектът „По следите на …“ се осъществява с финансовата подкрепа на Столичната община и е реализиран от продуцентска къща „Ноу Блинк“. Сценаристи са Виктор Топалов и Йоана Буковска-Давидова, режисьор е Венцислав Сариев, оператор е Мартин Балкански, продуценти са Александър Алексиев, Николай Стоичков и Боян Дечев.

Пилотните късометражни документални филми „По следите на Иван Вазов в София“ (с подзаглавие „Рицарят на българския дух”) и „По следите на Пейо Яворов в София“ – „Четирите изстрела”, проследяват и маркират отделни теми и сюжети от жизненото и творческото битие на тези големи майстори на българското художествено слово, белязали с житейските си отпечатъци столицата.

Насочени предимно към младата зрителска аудитория, документалните филми са предназначени за „извънкласно четене“, което не включва неизменния клиширан въпрос „Какво е искал да каже авторът?...“. Те поднасят едно алтернативно мислене, което се разграничава от скучното и дидактично преподаване на литература, като излизат от валидната днес „нормативност“ на учебната програма.

Откровеният киноразказ е вълнуващо пътешествие в житейския свят на Иван Вазов и Пейо Яворов, привнася „добавена стойност“ в съзнанието на младите зрители, а и на техните родители, за тези знакови творци и богатото им литературно и културно дело, представено в контекста на епохата.

Разходките по техните житейски пътеки из улиците на София, филмираните възстановки на ключови моменти и малко известни случки от човешкото им битие, сценарно оформени по мемоарни текстове от и за двамата автори, помагат на зрителя да обогати и смислово да размести представите си за човешкия облик на тези бележити българи, като почувства атмосферата на тяхното време и емоционално да съпреживее нелеката им лична и обществена съдба. Зрителите стават съучастници в опазването на емоционалния спомен за тях, продължава се надграждането на голямото им духовно наследство, значимо за оцеляването и самочувствието на българите като нация.

 



02/05/2023