СОФИЯ МЕЖДУ 1879 И 2019 ГОДИНА


ИНСТИТУЦИЯ: GATE Institute

ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ:
д-р инж. Лидия Витанова (https://www.linkedin.com/in/lidia-vitanova-phd-sci-30446a60/ )
prof. Matsumura (Kwansei Gakuin University)
​​​​​​​проф. Десислава Петрова-Антонова (https://www.linkedin.com/in/dessislava-petrova-antonova/ )

Развитието на София през последните 140 години е свидетелство за динамични промени в пространствената структура, демографските процеси и градската инфраструктура. Картата визуализира значителното териториално разширяване на столицата в периода от 1879 до 2019 г., като представя как малкият град с компактна структура постепенно се превръща в съвременен метрополис.

През 1879 г., непосредствено след обявяването на София за столица, застроената площ възлиза на едва 3 км². До 1934 г. градът вече се е разраснал до 57 км², а през 2019 г. достигна 209 км² застроена територия – над 70 пъти повече спрямо началото на периода. Това разширяване е съпътствано от промени в градската морфология, функционалното зониране и развитието на транспортните и техническите мрежи.

Подобни пространствено-времеви изследвания предоставят ценна основа за анализ на историческите модели на растеж, както и за идентифициране на критични зони с неустойчиво развитие. Те подпомагат урбанистите, архитектите и местните власти в процесите на формулиране на дългосрочни политики за устойчиво градско планиране, управление на ресурсите, опазване на културното наследство и подобряване на качеството на живот в различните части на града.

Дoпълнителна информация: https://city.gate-ai.eu/
Карта 1: Промените в градската територия на София между 1879 и 2018 г.
Карта 2: Разпределение на разгъната застроена площ в София през 2019 г. Нормализираните стойности представляват общата площ на сградите. Розовият цвят показва местата с голяма обща площ

За Институт GATE

Институт GATE е първият Център за върхови постижения в Източна Европа в сферата на големите данни и изкуствения интелект. Създаден през 2019 г., GATE работи в областите: „Дигитално здравеопазване“, „Градове на бъдещето“, „Интелигентно правителство“ и  „Умна индустрия“. Институтът е българският хъб на Международната асоциация за пространства от данни (IDSA), обединяващ националните усилия за използване и споделяне на данни както в бизнеса, така и в обществено значими области. GATE създава първото у нас пространство за споделяне на данни в градската среда – Urban Data Space и разработва първия цифров двойник на София.

През 2024 г. Институт GATE бе удостоен с престижното отличие за развитие на пространство за иновации Silver i-Space Label, присъдено от Европейската асоциация за големи данни (Big Data Value Association - BDVA).

Последвайте дейностите на института:

LinkedIn https://www.linkedin.com/company/gate-institute
Facebook https://www.facebook.com/GATECoE
Website - https://www.gate-ai.eu/en/home/

Проектът GATE се изпълнява с финансовата подкрепа на програма Хоризонт 2020 WIDESPREAD-2018-2020 TEAMING Phase 2 и Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.