Обратно Конференция "Жената в 21-ви век – шансове и предизвикателства"

Възможностите за развитие и лидерски умения пред жените са много, но изискват усилия и подкрепа

"В 21-ви век, след демократичните промени, като част от Европейския съюз, в София нарастват възможностите за реализация и развитие на жените като образование, кариерно развитие, като лидерски умения в различни сфери.

Възможностите за развитие не са малки, но изискват подкрепа и усилия. Затова нашите усилия като институция са насочени за създаване на условия, за насърчаване и подкрепа на жените да бъдат лидери, да бъдат ръководители на различни позиции в най-различни сфери в нашия град." Това каза кметът на София Йорданка Фандъкова на конференция по повод 8-ми март, организирана от фондация "Конрад Аденауер" на тема "Жената в 21-ви век – шансове и предизвикателства". На конференцията присъстваха представители на дипломатически представителства, Ирена Соколова – областен управител на Перник, Торстен Гайслер – ръководител на фондация "Конрад Аденауер".

"Столичната община заедно с общински структури и финансови институции разработи модели за финансиране на стартъпи. Резултатът от най-новата програма на Столична община "Акселератор Стартъп София" показа, че от 46 кандидатствали с проектни предложения, 24 са жени – собственици, съдружници или управители на иновативно, стартиращо или социално предприятие" – съобщи кметът Фандъкова. Целта на "Акселератор Стартъп София" е да работи с предприемачи, физическо лице или стартираща фирма, за период от 3 до 5 месеца, предоставяйки им финансиране в размер до 10 хиляди лв. и да ги подготви за представяне през следващ етап за финансиране от банки и стратегически инвеститори. Пилотното издание на "Акселератор Стартъп София" се осъществява на два интегрирани паралелно действащи етапа: финансиране под формата на конкурсна грантова програма на стойност 100 000 лева.

Важна тенденция за София е развитие на информационните и комуникационните технологии. Стартъпите, основани от жени, са с 63% по-успешни от тези, водени само от мъже (посочи еврокомисарят по цифрова икономика и общество Мария Габриел). Една от инициативите на нашия еврокомисар по цифрова икономика и общество Мария Габриел е именно декларацията, с която призова изпълнителни директори на мощни технологични компании и такива от аудиовизуалния сектор да осигурят приобщаваща за жените среда в своите компании. Всички държави членки получиха писмо с препоръка от нея да включат в образователните си системи такива мерки, които да насърчават младите момичета да се занимават с математика, инженерство, информационни и комуникационни технологии.

Заедно със Съвета на жените в бизнеса в България и под патронажа на кмета Фандъкова се организират инициативи в подкрепа на кариерното развитие на жените, каквато е Лидерската академия. Близо 64% от членуващите в Съвета на жените в бизнеса в България компании, базирани в София, са ръководени от жени като главни изпълнителни директори, управляващи, основатели.

Кметът Фандъкова посочи също и Програма за следдипломна квалификация за мениджъри в културата, която цели да се обогатят знанието и уменията на мениджърите в културата от общински и независими културни институции и организации, програмата за предприемачество за учители.

По Програма "Европа" на Столична община, която подпомага реализирането на европейски инициативи и проекти на гражданския сектор в партньорство с местната власт, са финансирани редица инициативи, свързани с жените.

Проектите, свързани с подкрепа на различни сфери и проблематики на жените, подкрепени по Програма "Европа" на Столична община, през последните десет години надхвърлят половин милион лева. Много силни проекти по темата са реализирани с наша подкрепа от неправителствените организации фондация "Център Надя", фондация "Женски алианс за развитие", Центъра за изследвания и политики за жените, фондация "Здраве и социално развитие", Асоциация "Родители", Българската асоциация на жените предприемачи, Клуба на жените предприемачи и мениджъри в България и други.