ДОСТЪПНОСТ НА ДЕТСКИТЕ ГРАДИНИ
ИНСТИТУЦИЯ: GATE Institute
ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ:
Емил Христов - https://www.linkedin.com/in/emil-hristov-/
Калоян Карамитов - https://www.linkedin.com/in/kaloyan-karamitov/
Десислава Петрова-Антонова - https://www.linkedin.com/in/dessislava-petrova-antonova/
В условията на недостиг на места в детските градини в София, изследването прилага пространствен анализ, базиран на концепцията за “15-минутния град“. Чрез използването на граф-базиран алгоритъм се осъществява оптимално разпределение на жилищните сгради към най-близките детски градини в рамките на 1200 метра, като се отчитат капацитетните ограничения на всяко едно детско заведение, спрямо площ на имот и нормативната рамка. Визуализациите и анализите представят обхвата на обслужване на всяка детска градина, изчислен на база 15-минутна пешеходна достъпност, капацитет на детските градини и статистически изчислен брой деца в околните сгради.
Изследването постига 99.5% запълване на капацитета на детските градини и подчертава ролята на пространствените анализи и ГИС инструментите за устойчиво градско развитие. Резултатите са приложими за оптимизация на планирането на нови детски градини и подобряване на системата за прием, като се съобразяват пешеходното разстояние, капацитетът на градините и броят деца в кварталите.
Високият процент на запълване доказва, че чрез целенасочено планиране може да се изгради система, при която почти всяко дете е записано в детска градина на максимум 15 минути пешеходно разстояние от дома си, като по този начин се избягва излишният автомобилен трафик, намалява се зависимостта от личния автомобил и се подобрява качеството на градската среда.
Ключови резултати:
- Сериозен недостиг на капацитет в новите южни квартали, вследствие на интензивно жилищно строителство без навременно изградена социална инфраструктура.
- Частичен недостиг в централните градски части, където гъстотата на застрояване ограничава възможностите за разширяване на съществуващите детски градини.
- Много добро обслужване в старите жилищни квартали (напр. „Люлин“, „Младост“, „Дружба“), където планирането на мрежата от детски градини е било базирано на 5-минутна пешеходна достъпност от всяко жилище.
Ключови аспекти:
- Пространствен анализ чрез графи и алгоритъм за намиране на най-кратки пътища (Dijkstra).
- Интеграция на геопространствени данни от PostGIS, QGIS, ArcGIS и Python (GeoPandas, NetworkX).
Потенциал за бъдещо развитие:
- Подобряване и актуализация на демографските данни и данните за капацитет на детските градини.
- Разработване на усъвършенстван алгоритъм за оптимално разпределение при конкурентно обслужване.
- Разширяване на методологията за анализ и планиране на други градски функции (училища, здравеопазване, паркове).
- Интеграция на данни за обществен транспорт за подобряване на достъпността.
Линк към публикация:
https://www.researchgate.net/publication/377604606_Supply-Demand_Analysis_of_Urban_Amenities_Based_on_Walking_Accessibility
Дoпълнителна информация: https://city.gate-ai.eu/
За Институт GATE
Институт GATE е първият Център за върхови постижения в Източна Европа в сферата на големите данни и изкуствения интелект. Създаден през 2019 г., GATE работи в областите: „Дигитално здравеопазване“, „Градове на бъдещето“, „Интелигентно правителство“ и „Умна индустрия“. Институтът е българският хъб на Международната асоциация за пространства от данни (IDSA), обединяващ националните усилия за използване и споделяне на данни както в бизнеса, така и в обществено значими области. GATE създава първото у нас пространство за споделяне на данни в градската среда – Urban Data Space и разработва първия цифров двойник на София.
През 2024 г. Институт GATE бе удостоен с престижното отличие за развитие на пространство за иновации Silver i-Space Label, присъдено от Европейската асоциация за големи данни (Big Data Value Association - BDVA).
Последвайте дейностите на института:
LinkedIn – https://www.linkedin.com/company/gate-institute
Facebook – https://www.facebook.com/GATECoE
Website - https://www.gate-ai.eu/en/home/
Проектът GATE се изпълнява с финансовата подкрепа на програма Хоризонт 2020 WIDESPREAD-2018-2020 TEAMING Phase 2 и Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.