The Beit Project: Номадската класна стая

За четвърта година The Beit Project запознава ученици от различни социални и културни среди със споделеното историческо и културно наследство на София като затвърждава общите ценности на многообразие, диалог и толерантност.

Какво е The Beit Project?

Един иновативен европейски  проект с градско и социално въздействие, който от над 10 години се провежда в множество европейски градове, сред които Париж, Брюксел, Рим, Барселона, Ница, Марсилия, Букурещ, Атина, Лодз, Лондон, Скопие.

The Beit Project има за цел да трансформира обекти с историческо и културно значение в платформи за диалог и дебат, свързани с исторически и съвременни проблеми.

Идеята да се свържат млади хора от различни краища на града, които живеят едновременно в различни, но и сходни светове – били те различни религии, култури, социално положение – е основен елемент от философията на проекта.

Фокусът е върху срещи с града, хората в него, сградите, историята, въпросите, които повдигат пред нас днес и новите приятелства. “Срещи с другите” стават възможни през различните стъпки от проекта.

Каква е целта?

Основна цел на проекта е да развие култура на диалога и усещане за единна принадлежност чрез опознаване на града като пресечна точка. Фокусира се върху места, които са част от историческото наследство и се намират в публичното пространство; места, които олицетворяват "заедността" и към които всеки гражданин може да усети принадлежността си. По този начин се цели засилване на гражданското и европейско самосъзнание в участниците.

Кой участва?

В четвъртото за София издание, в началото на учебната година, участие взеха ученици между 6. и 8. клас, идващи от 6 столични училища: 19. СУ "Елин Пелин", 119. СУ "Акад. Михаил Арнаудов", 21. СУ "Христо Ботев", 137. СУ "Ангел Кънчев", 67. ОУ "Васил Друмев", 200. ОУ "Отец Паисий".

Как работи?

По време на заниманията си в проекта учениците работят заедно във временни конструкции за учене на открито или „номадски класни стаи”, които те построяват заедно всяка сутрин. „Стаите” бяха поставени в историческия център на града, който е и отправна точка за въпросите, които проектът „Бейт” повдига.

В процеса на работа учениците имат за задача в малки екипи да създадат кратки филми, обвързани с избран от тях исторически обект, който са проучили заедно по време на проекта. След работата на терен участниците сами монтират своите филми, като взимат участие и в специално подготвени по темата работилници.

Проектът завършва с официално събитие, на което се прожектират част от изработените филми и се представят екипите, работили по тях. На събитието учениците получават сертификат за участието си в програмата и имат възможност да се видят отново с новите си приятели от другите училища. 

Кога се проведе в София?

От 26 септември до 16 октомври 2022 г. в сърцето на града – в района на Античен културно-комуникационен комплекс „Сердика”. В периода до 28 октомври се осъществиха работилници за монтиране на филмите.

Финално събитие:

Официалната прожекция ще се проведе в Дом на киното на 6 ноември 2022 г., от 14:00 ч. Входът е свободен за желаещите да споделят това приключение с учениците на София, да научат малко повече за инициативата, нещо ново за своя град.

Официални партньори

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Столична община – Програма "Култура", Европейски съюз по Програма "Граждани, равенство, права и ценности" и в партньорство с Организация на евреите в България „Шалом”, Регионален исторически музей – София, Дом на киното.

04.11.2022