На 30 май пред залата №5 на Столичния общински съвет ще бъде представена изложба „Нарисувана пролет“. Рисунките са направени в Дневния консултативен център за деца, юноши и родители към ПИЦ по ПН – София, от деца от няколко столични училища, водени от художника авангардист Иван Яхнаджиев. С позитивна нагласа и вдъхновени от пролетта, децата сътвориха своите топли морски пейзажи, слънчеви селски къщи, радващи окото със своята дълбочина и млад детски поглед, фантастични пеперуди и портрети под вещите напътствия на артиста.
Инициативата е част от Програмата за превенция на употребата на психоактивни вещества “Изкуството като алтернатива”. Една от целите на организаторите е да се популяризира разбирането за ползите от изкуството по отношение на детското развитие.
Иван Яхнаджиев завършва живопис в класа на проф. Добри Добрев през 1977 г. Твори основно пейзажи, натюрморти и фигурални композиции. За малките художници казва, че излизат със самочувствие от занятието, защото скромността не е нещо, което трябва да възпитаваме у децата. Децата трябва да имат самочувствие. Мисли, че заниманието с него е научило “децата на малко повече самочувствие, на малко повече чувство към естетиката, да имат отношение към света, към пролетта, към България, към живота, да имат едно по-дълбоко разбиране към нещата”.
Възрастта между 9 и 11 години е етап на сложност и реализъм. Децата осъзнават, че има много повече детайли в техния свят, отколкото са забелязвали досега. Децата започват да развиват повече отношения в групата и се самоосъзнават. С критично око сравняват своите работи с тези на връстниците си.