Проверката установи свободен достъп, необезопасени опасни съоръжения и непосредствен риск за живота и здравето на гражданите
Столична община предприе незабавни действия след инцидента от 24 юни, при който 12-годишно дете пропадна в необезопасена шахта в частен имот (частна държавна собственост) на територията на спортен комплекс „Червено знаме“.
Непосредствено след сигнала за инцидента екипи на дирекция “Аварийна помощ и превенция” към Столична община обезопасиха шахтата, за да не се допуснат нови инциденти, а Направление “Градско планиране и развитие” (НГПР, преди НАГ) извърши комплексна проверка на място за установяване на състоянието на обекта и необходимите последващи действия.
По време на проверката в опасния имот бяха открити и други непълнолетни лица, които незабавно бяха изведени от терена и предадени на своите родители.
След проверката Столична община незабавно ангажира всички институции с отношение към имота, сред които и собственика - Министерството на младежта и спорта. Сезирани са и Областният управител, дружеството „Сердика спортни имоти“ ЕАД, Българската федерация по спортна акробатика и район „Слатина“ с настояване незабавно да предприемат действия в рамките на своите законови правомощия за обезопасяване на терена и ограничаване на достъпа.
Проверката, извършена на 25 юни 2026 г. от служители на Столична община, установи изключително лошо техническо състояние на комплекса и редица предпоставки за възникване на тежки инциденти. Констатирани са:
- компрометирана и на места липсваща ограда, която позволява свободен достъп до територията;
- необезопасени съоръжения и опасни зони;
- значителни количества отпадъци, създаващи предпоставки за пожари и други инциденти;
- разрушени фасади и компрометирани конструктивни елементи на сградите;
- липсващи елементи от сградните инсталации, които създават непосредствен риск за живота и здравето на гражданите.
Безопасността на гражданите е безусловен приоритет за Столична община.
Спортният комплекс е частна държавна собственост и поддръжката му не е в правомощията на Столична община. Когато обаче е застрашен животът и здравето на гражданите, институционалните граници не могат да бъдат оправдание за бездействие. Затова общината обезопаси опасния участък, извърши проверка, сезира всички компетентни институции и инициира създаването на междуинституционална работна група, която да координира трайното решаване на проблема.