За второ поредно лято градската среда на открито в София ще се превърне в сцена за сюрреалистичния проект "Градски утопии“ на "Театър на сетивата София". Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Столичната община – Лятна програма.
"Градски утопии" са дългосрочен проект, насочен към осъществяване на артистични намеси и поетични пърформанси в градска среда. Проектът разглежда и изследва града като естествен декор – мизансцен, в който се случват необичайни творчески интервенции и пърформанси, смесващи изкуството и живота така, че те не могат повече да бъдат ясно разграничени.
Това е изкуство на изненадата и неочакваното, което използва изразните средства на сетивния театър, движенческия пърформанс и костюмографията, вписано внезапно в ежедневната градска среда – улици, площади, паркове, градски градини и включващо публиката в активно творческо взаимодействие.
Създаден като пробив в баналната повторяемост на ежедневието "Градски утопии" осигурява минималната доза чудо, изненада и вълшебство, необходими за да си спомним природата си на удивляващи се и удивителни същества, творящи толкова естествено, колкото и дишат. Необичайните, сюрреалистични образи герои от имерсивните пърформанси внезапно и със самото си появяване и присъствие се превръщат в епицентър на заобикалящия ни и добре познат градски декор. Те автоматично привличат погледите, изпълват ума с въпроси, позволяват да бъдат снимани и споделяни в социалните мрежи (превръщайки случайните зрители в сътворци), дават усещане, че наблюдателите им са избрани (по силата на неслучайността) да станат свидетели на някакво тайнство, на сцени, свързващи различни измерения и различни реалности.
Можете да тагвате Sensory Theatre Sofia, когато попаднете и снимате сюрреалистичните герои, за да бъдете част от "Градски утопии" в София и това лято.
Какви ще бъдат героите от проекта "Градски утопии" можета да разберете на:
- 28 юни от 18.30 ч. в "Западен парк"
- 1 юли от 18.30 ч. в Борисова градина
- 2 юли от 18.30 ч. в градинката на храм "Св. Седмочисленици"