От София тръгва инициативата „По пътя на вярата“ – поклоннически маршрути към светите места на България

Столичната община е партньор на проекта
„Рилският Чудотворец” – първият маршрут, който ни води към светинята

Инициативата „По пътя на вярата”, която включва християнски поклоннически маршрути, ще започне с „Рилския Чудотворец”, който следва стъпките на монасите, пренесли мощите на Св. Йоан (Иван) Рилски. На 30 юни 2025 г. до хижа „Кумата”, където се намира параклис „Св. Йоан Рилски Чудотворец“ в Природен парк „Витоша” се проведе информационен ден за представяне на инициативата, на която Столичната община е партньор. 

Молебен за здраве и благословение отслужи протойерей Радко Иванов в присъствието на председателя на Сдружение „Български туристически съюз” Венцислав Венев, доц. д-р Ивайло Найденов, декан на Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, проф. Павел Павлов от Богословския факултет, кмета на община Самоков – Ангел Джоргов. 

Инициативата се реализира в навечерието на деня, в който отбелязваме връщането на мощите на българския светец от Велико Търново в Рилския манастир – 1 юли. През 1469 г. монасите са изминали този път, носейки светите мощи, разказа проф. Павлов. По думите му "оттогава те не са напускали Светата обител. Рилският манастир е светинята на България, а Св. Йоан Рилски – най-обичаният български светец и небесен покровител. Целта е да развием мрежа от поклоннически маршрути на територията на страната, за да може всеки да направи малки крачки по пътя на вярата", каза също проф. Павел Павлов. 

„По пътя на вярата“ се реализира със специално избрани знак и лого. Това са клепалото и благославяща десница. Знакът, който ще виждат участниците в маршрутите, е клепалото. Неговият звън обичайно събужда монасите и ги призовава към молитва в манастирите, а в обществото днес този звън трябва да ни събуди да започнем да мислим повече за духовното, за нашата идентичност", каза доц. Ивайло Найденов, декан на Богословския факултет. "Благославящата десница е благословията, очакването, защото отиването на поклонение е свързано с надеждата, с молитвата да получим благословение", посочи също доц. Найденов. 

Богословският факултет на СУ има магистърска програма „Християнско поклонничество“, в която подготвя кадри в тази сфера. 

„Началото на пътя още не е път“ – тези думи на Св. Василий Велики звучат като духовен призив за всеки, който търси истината, вярата и смисъла на своето пътуване. Поклонници от различни краища на България се събират всяко лято, за да поемат заедно по стъпките на Св. Йоан Рилски. Пътят започва от София на 1 август от църквата „Св. София“ в столицата, минава през Витоша, Верила, Рила и завършва в Рилската обител. В продължение на шест дни той следва отчасти стъпките на монасите, които през 1469 г. тържествено са пренесли Светите мощи на Рилския Чудотворец. Освен посланията за обогатяване на духовния живот на българите идеята е пътят да минава през населени места с цел развитие на туризъм, свързан с културно-историческото наследство. 

"Предвижда се да бъдат развити и маршрути в Троянската Света обител, Бачковска Света обител, морски поклоннически пътища „Св. Андрей Първозвани“ и „Света гора“; „По стъпките на Св. Методий“, както и "Софийска Мала Света гора". 
Целта е маршрута за поклонници да не минава само по обекти, които се стопанисват от Българския туристически съюз, а и през забележителности в различните населени места", заяви председателят на Сдружение „Български туристически съюз” Венцислав Венев. 

"За Община Самоков развитието на туризма е много важно. Необходимо е да има информационни табели, които да показват какво друго може да се посети при провеждане на поклонническите маршрути като други църкви и манастири, както и туристически обекти. Това ще помогне за популяризиране на историята на населените места и развитието на туризма", заяви кметът на Самоков Ангел Джоргов. 

Инициативата „По пътя на вярата“ се организира под патронажа на президента на България Румен Радев и с благословението на Негово Светейшество Даниил, патриарх Български и митрополит Софийски. В осъществяването участват Сдружение „Български туристически съюз”, Софийска Св. Митрополия, Богословският факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, Столична община, Община Самоков.