28 ноември, четвъртък
Публична лекция на доц. д-р Тодор Чобанов „Прабългарите в Централна и Западна Европа V – VII век по данни на археологията и палеогенетиката“.
Прожекция на документалния филм „Алцек и българите в средновековна Италия“
Най-старата българска история е обвита в мрака на вековете, но с усилията на поколения учени и съвременни методи могат да се очертаят значими събития, в които нашите прадеди участват. Споменати сигурно за първи път в V век, във връзка с конфликтите между Византия и готите, те започват да играят важна роля в историята Стария континент. Тяхното присъствие в дн. Централна и Западна Европа може да се проследи както в писмените извори, така и посредством археологически находки като прочутото погребение от Кампокиаро, Централна Италия. Напоследък българското заселване в този регион, както и солидното българско присъствие в Панония, бяха регистрирани и в палеогеномни изследвания на големи международни екипи. Т.нар. "панонски българи", вероятно влизали отначало в империята на Атила, после свързват съдбата си с тази на германски племена и на населението на дн. Италия.
Колко вълни прабългари се заселват там, кой е в действителност Алцек и какво знаем за тези хора са въпроси, чиито отговори науката се опитва да даде вече повече от век, но днес – въоръжена и с най-съвременни методи. За тях ще разкаже доц. д-р Тодор Чобанов на 28.11.2024 г. в открита лекция, част от научнопопулярния лекционен цикъл на ОКИ ДК „Красно село“.
След лекцията ще можете да гледате документалния филм на „Канас Пръдъкшън“, посветен на българското заселване в Италия и на хан Алцек.
Лекция – 18:00 ч.
Документален филм – 19:00 ч.
Зала 1, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен