"POV: 6 ГЛЕДНИ ТОЧКИ" - Изложба на шест български скулпторки

От 1 до 29 ноември в концептуално пространство "ДОМ" шест млади български скулпторки – Жаклин Караколева, Ива Дамянова, Индия Кърмова, Лилия Любомирова, Симона Арсова и Цветина Здравкова – излагат творби в обща изложба "POV: 6 ГЛЕДНИ ТОЧКИ". Куратор на изложбата е Яна Орлинова.

На 20 ноември (сряда) от 16:00 часа ще се проведе дискусия на тема: "ДОМуване на българското съвременно пластично изкуство" с модератор изкуствоведката Яна Орлинова и специален гост скулпторът Павел Койчев. На дискусията ще бъдат обсъждани въпроси за присъствието на пластичните форми в градската среда и в живота на съвременния човек.
Проектът се осъществява с подкрепата на Столичната община – Програма "Култура". Партньори са Концептуално пространство "ДОМ" и Сдружение "Стайна температура".

Каква е гледната точка на съвременния български артист, който е млад, жена и скулптор? Как и къде можем да го чуем и видим, за да си обясним по-добре тенденциите, които предстоят да се случат?

Изложбата представя съвсем младото поколение български скулпторки и техните творчески виждания за пластичното изкуство. Шестте художнички са завършили в Националната художествена академия специалност "Скулптура" през последните три години. Всяка една от тях имат своя личен творчески почерк, който естествено доразвива в настоящия проект. Но освен индивидуалния подход, изложбата очертава и общото между генерацията, която навлиза в художествения живот през 20-те години на 21. век. Тя се фокусира и върху специфичния "женски поглед" към скулптурата, който традиционно е по-рядко застъпен в българското пластично изкуство.

Като общ мотив между шестте гледни точки се налага чувствителността към природата, екологията, мястото и ролята на човека на грешната земя – чрез земните връзки на Цветина Здравкова до желанието на Симона Арсова да избяга "на светло" от клаустрофобията на материалния свят. От различните състояния на антропоморфните същества на Индия Кърмова до екологичния "вик" на Ива Дамянова. Към философските търсения на Лилия Любомирова, чрез класическите интерпретации на мъжки и женски торс, до поетичната, почти живописна трактовка на Жаклин Караколева на конската фигура. И сякаш природа, животни, хора, материали се сливат в едно и стават част от голямата картина на планетата Земя.

Шестте гледни точки провокират както самите автори, така и публиката – да разсъждават за пластичната форма, за нейната скрита тиха мощ, която е покорявала човека от стари времена до днес.

"POV: 6 ГЛЕДНИ ТОЧКИ" е проект, ориентиран към бъдещето. От все по-доминиращия индивидуален подход в съвременния свят към една по-колективна идея за представянето на съвременната скулптура през погледа на шест художнички – 6 гледни точки в 1 обща идея за модерната градска среда.