Историята на кино "Влайкова" оживява в пиесата "КиноЛента" на 23 юни



На 23 юни от 19:30 часа в кино "Влайкова" е премиерата на новата българска пиеса "КиноЛента". Представлението е авторски проект на режисьора Мария Страшилова и четирима актьори от сдружение „Шум и Бяс“. Спектакълът използва методите на саит спесифик театъра и е в автентичния салон на кинотеатър „Влайкова“. Проектът е финансиран от  Столична община – Програма „Култура“.

Пиесата "КиноЛента" е художествен разказ за историята на емблематичното столично кино. Действието се развива през 2019 г. – по време на дарителската кампания за дигитален прожекционен апарат във "Влайкова". Един журналист е по следите на първата си статия за историята на киното, но единственото, на което са натъква, е забрава и отишли си свидетели. През погледа на трима работещи там млади хора и историите, които те са чували, той се опитва да нареди пъзела. Неусетно опознава мечтите им и противоречивите им гледни точки за съдбата на киното.

Мария Страшилова е режисьор и автор на пиесата. Завършила е "Тринити Колидж" в Ирландия. През 2022 г. дипломното ѝ представление по книгата на Албер Камю „Чумата“ печели награда за режисура и актьорско майсторство на Международния театрален фестивал „Данаил Чирпански“ в Стара Загора.

Сдружение „Шум и Бяс“ е създадено от млади актьори от класа на Малин Кръстев и Герасим Георгиев-Геро в Театрален колеж „Любен Гройс“. В спектакъла участват актьорите Светлозар Начев, Никол Василева, Александър Притуп и Мартин Иванов.

Светлозар Начев играе в Сатиричен театър „Алеко Константинов“ и Театър „Българска армия“. Александър Притуп и Мартин Иванов играят в „Сирано дьо Бержерак“ в театър „Българска армия“, Никол Василева и Александър Притуп – в „Земя на копнежи“ на открита сцена „Сълза и смях“.

Музиката към пиесата е на младата театрална композиторка Каролина Койновa, сценичната среда е дело на Елица Стефанова, която е оператор и осветител в Народния театър „Иван Вазов“.

Проектът е вдъхновен от статията “Какво е нужно, за да се спаси едно кино“ на писателя и журналист Денис Българанов, публикувана в списание In Globo. Денис Българанов е редактор и консултант към проекта.

Използвани са и текстове на Денис Апов.

20/06/2023