ПРОМЯНА НА ПЛОЩТА И ЕНЕРГИЙНАТА КОНСУМАЦИЯ НА СГРАДИТЕ ОКОЛО МЕТРОСТАНЦИИТЕ
ИНСТИТУЦИЯ: GATE Institute
ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ:
д-р инж. Лидия Витанова (https://www.linkedin.com/in/lidia-vitanova-phd-sci-30446a60/ )
Тереза Трендафилова (https://www.linkedin.com/in/tereza-trendafilova-7764b82b8/ )
проф. Десислава Петрова-Антонова (https://www.linkedin.com/in/dessislava-petrova-antonova/ )
Развитието на метромрежата в София през последните 15 години оказва силно влияние върху застрояването в районите около метростанциите. Наблюдава се значително увеличаване на плътността на застрояване в буферните зони с диаметър от 0,8 км, като малките нискоетажни сгради постепенно се заменят от по-големи и многоетажни постройки.
Тази трансформация е свързана с нарастване на енергийното потребление в съответните райони, особено в близост до ключови метростанции, например № 3, 12, 24 и 30 (Западен парк, Г. М. Димитров, Джеймс Баучер и Дружба). В тези зони процесът на интензивно застрояване е особено изразен, като се наблюдава значително увеличение на общата разгъната застроена площ и съответно - на енергийната консумация на сградите.
Подобрената достъпност и транспортна свързаност стимулират търсенето на жилищни, търговски и офис площи, което води до интензивно развитие на ограничени територии. Процесите на уплътняване се отразяват не само върху архитектурния облик на града, но и върху натоварването на съществуващата енергийна инфраструктура. Тенденцията е особено изразена както в централните части на града, така и в периферни райони с активно ново строителство.
Разбирането на тези процеси е важно за устойчивото планиране и развитието на градската среда, като създава основа за мерки в посока енергийна ефективност, подобряване на инфраструктурата и постигане на климатични цели.
Дoпълнителна информация: https://city.gate-ai.eu/