Обратно 8 развити идеи за опазване на околната среда от Софийската работилница за иновации

Софийската работилница за иновации – част от инициативата на ГД Съвместен изследователски център под надслов „Науката среща регионите“ – се проведе от 29 до 30 март 2019, с общата тема за по-чист въздух. Събитието привлече почти 100 участници, от представители на академичните среди и политици до граждански организации и бизнес, от ученици от средни училища до експерти от синдикати, от медии до професионални организации. Четири поколения работиха заедно в продължение на три дни в Софийска градска галерия, за да създадат заедно първите идеи и решения на предизвикателствата, предложени от Столична община. 

Лорита Радева, председател на комисията по околна среда в Столичния общински съвет, представи предизвикателството за преодоляване на енергийната бедност. Гражданите отговориха с два прототипа. Първият цели по-ефективно подпомагане на енергийно бедни домакинства чрез въвеждане на енергийни споразумения и енергийни медиатори (по модела на здравните медиатори). Вторият е насочен към всички граждани и представлява създаване на Иновационен и демонстрационен център за "умна" енергия с демонстрации на различни технологични и енергийно ефективни решения и съпътстващи обучения и консултации. 

Христиан Петров, директор на "Центъра за градска мобилност", предложи предизвикателството за по-добър градски транспорт. Участниците, които работиха по тази задача, предложиха въвеждането на училищни автобуси вместо родителите да водят децата си до училище с кола. Според участниците годишната карта за градски транспорт се нуждае от по-добра рекламна кампания, за да достигне до повече хора. Друго предложено решение беше въвеждането на минимоделиране на трафика, основаващо се на градската транспортна схема, на ниво кръстовище или отделни ремонтни дейности по пътищата, позволяващи по-ефективно регулиране на транспортните потоци.

Дончо Барбалов, заместник-кмет на София, представи предизвикателството за балансиране на технологичните иновации и техните социални ефекти. Гражданският творчески процес доведе до идеи за нов тип облачна свързаност на публичните масиви данни; фотоволтаични инсталации „Соларен град“, ангажиращи граждани от маргинализирани групи; център за кариерно ориентиране и консултиране, подпомагащ младите хора да създадат подходяща за бъдещето кариера.

Отправилите предизвикателствата политици и експерти приветстваха приноса на гражданите за очертаване на политическите решения, който повишава и отчетността на политици и администрация. Софийската работилница за иновации, проведена като партньорство между Столична община, Асоциация за развитие на София, Зелена София и Софийски университет, успя да създаде платформи за обсъждане на развитието на предложените предизвикателства и идентифицирането на нови задачи. За да се улесни този процес, Йорданка Фандъкова, кмет на София, и Чарлина Вичева, заместник-генерален директор на Съвместния изследователски център, подписаха Меморандум за разбирателство между София и СИЦ в областта на чистия въздух, изменението на климата, транспорта, цифровата трансформация, киберсигурността.