Обратно „Колективни средства за защита“ е новият модул на полигона за обучение по превенция на бедствия и аварии на Столична община

В първия и единствен общински полигон за обучение по превенция на бедствия и аварии на Столична община към „Аварийна помощ и превенция“ са преминали около 6000 деца и младежи. В него вече е обособен и нов учебен модул „Колективни средства за защита“. Това информира кметът на София Йорданка Фандъкова, която участва в провеждане на обучение на деца от столични училища. На място присъстваха и зам.-министърът на вътрешните работи Моника Димитрова-Бийчър, главният секретар на МВР Петър Тодоров, началникът на отбраната адмирал Емил Евтимоф, зам.-кметът на София по финанси и здравеопазване Дончо Барбалов.

"За пет години, откакто е създаден, полигонът на Столична община осигурява нагледно практическо обучение за реакция при наводнения, земетресения, пожар, както и пътна безопасност. Изключително важно при различни бедствия е взаимодействието между институциите" – посочи също кметът Фандъкова. 

Новата обучителна площадка е подземно укритие и е предназначена за обучение на действия при хипотетична тревога или друго бедствие.

"В отговор на новите предизвикателства и нашата задача за опазване на живота и здравето на граждани на полигона на Столична община в Панчарево бе обособен новият учебен модул" – посочи Красимир Димитров, директор на дирекция „Аварийна помощ и превенция“.

Специализираните знания и умения и адекватната реакция в критична ситуация могат да спасят човешки живот, което е и една от целите на обучителната Програма на столичния полигон.

С цел подпомагане на процеса на възприемане и осмисляне на всички въпроси, свързани с предназначението и реда за използване на "Колективните средства за защита", е предвидено да се заснеме образователен филм, който по един деликатен и забавен начин да визуализира заемането на подземните укрития в столицата.

Аварийните екипи на Столична община получиха грамоти от кмета на София Йорданка Фандъкова за изключително успешното им участие в проекта „Управление на силите и средствата за защита при земетресения в Западните Балкани чрез съвместни дейности и трансгранично сътрудничество“ – BALANCE. Участието на софийските екипи бе осигурен със самолет „Спартан“, с който бе транспортиран модулът за издирване и спасяване към „Аварийна помощ и превенция“ до летище Тива в Черна гора.