Обратно С 6.2 т/годишно ще се намалят ФПЧ10 във въздуха на София, когато заработи Инсталацията за оползотворяване на RDF гориво

С 6.2 т на година ще се намалят ФПЧ10  от ТЕЦ София, след като заработи Инсталацията за оползотворяване на RDF отпадъци. Това обяви зам.-кметът по екология в Столична община Йоана Христова по време на проведеното днес обществено обсъждане на намерението на СО да поеме общински дълг за реализиране на проекта.

Общата му стойност възлиза на 157 538 011 евро без ДДС, като за повече от половината сума (91 813 153 евро) Столична община ще кандидатства за безвъзмездна финансова помощ от ОП "Околна среда" 2014 – 2020. Останалите средства общината планира да вземе под формата на дългосрочен заем от Европейската инвестиционна банка –  до 67 млн. евро.

Инсталацията за преработка на RDF е част от Интегрирания проект за управление на отпадъците в Столична община. Тя ще даде възможност да се финализира процеса по цялостно оползотворяване на битовия отпадък на столицата. Припомняме, че в предходните две фази от Интегрирания проект бяха изградени: Инсталацията за компостиране на биоразградими и зелени отпадъци и депото "Садината" (Фаза 1), както и по Фаза 2 – модерният завод за механично-биологично третиране с производство на RDF (Refuse Derived Fuel), в който вече 2 години се преработва целият смесен битов отпадък на Столична община. Капацитетът на Завода е 410 000 т, от които, след предварително третиране, се получават 180 000 т RDF на година. Към момента RDF се оползотворява в циментови заводи като временно решение, до изграждане на Инсталацията (Фаза 3) в "Топлофикация" съгласно Решението на ЕК за одобрение на Фаза 2 от 2012 г.

След изграждане на Инсталацията за оползотворяване на RDF на обособена площадка от терена на ТЕЦ София в нея ще се произвежда топлинна и електрическа енергия, която ще захранва общо над 70 000 домакинства (40 000 с топлоенергия и 30 000 с електроенергия). При реализиране на проекта ще се намали консумацията на природен газ за захранването на ТЕЦ София с 65 000 000 Nm3/годишно, което ще спестява между 15 – 18 млн. евро на година. Това ще доведе до диверсификация на горивната база и увеличаване на независимостта от доставки на газ и ще увеличи възможността за стабилизиране на цените на "Топлофикация". Не на последно място анализите, които вземат предвид 4 степенната технология за очистване на газовете в Инсталацията за оползотворяване на RDF, отчитат годишни нива на ФПЧ10 в размер на 1,3 т от новата инсталация, но тъй като тя ще бъде заместваща мощност на един от съществуващите общо 3 котлоагрегата към момента в ТЕЦ София, чрез нея и нейната очистваща технология, ще бъдат намалени общите ФПЧ от ТЕЦ София, с 9,6%, които се равняват на 6,2 тона на година намалени ФПЧ.

Над 300 са инсталациите за оползотворяване на отпадъци, които работят в Европа. 80% от тях са в най-развитите държави – Дания, Австрия, Норвегия, Швеция, Швейцария, Германия, Франция.

Информация за инсталации за изгаряне на RDF