Обратно Резултати #BG10xEU Хакатон 12-13 май, 2017

24 часа на невероятна енергия приключиха. От регистрираните 49 отбора с над 350 участници 34 отбора успяха да достигнат до минимален жизнеспособен продукт и да представят пред журито демо версиите или протитипите на своите решения. Имаше невероятно многообразие от предложения: от приложения за предотвратяване на пожари в гората до интернат базирани данни за обществени поръчки, от механизъм за създаване на Фейм лаб във всяко училище до приложения за намиране на подходящи покани за проекти, от  платформа за обучение и намиране на работа на хора с увреждания до технологични решения за професионална ориентация, от сериозни игри за насърчаване на рециклирането до приложение за популярна роботика. 

8 отбора достигнаха до финал - представяне пред жури и публика:  Brain Hub Lab, The Peach Door, GaidARi, 1Дърво, Джам врата – врата джам, Призма, Образование 4.0 и PCVT. Ето и наградите: 

Първа награда от 10 000 лв., осигурени от Мтел, и ваучер за 10 000 лв. за представяне на Webit 2018 спечели отбор “Призма”. Тримата участници – Димо, Златко и Златка - разработиха прототип на приложение за директен превод на заснет с камера текст към жестомимичен език с възможност за разпознаване и превод на различни езици с идея за разширяване с възможности за разпознаване на жестомимичен език и обучение на жестомимичен език. Ако човек с увреден слух има затруднение с прочитането на някакъв текст, може да го снима с телефон или уеб камера и да получи превод на жестомимичен език. Тъй като жестомимичните езици са различни в различните държави, състезателите са добавили и възможност за превод на текст от един език към друг жестомимичен език, т.е. да може да се снима например английски текст и да се преведе на български жестомимичен език.

Втората награда от 5 000 лв., осигурена от Столичен общински съвет, спечели отбора на стартиращата компания BrainHUB lab. Отборът представи идея за разработка на приложение за превод на жестов език в реално време, което да включва в себе си и образователна платформа за изучаване на жестовия език. Представеното демо на приложението с име "Velar" демонстрира успешна визуализация и разпознаване на базови жестове. Състезателите представиха и прототип на гривна за китката, който да е способен да реши този проблем. 

Трета награда от 3 000 лв., също осигурени от Столичен общински съвет, беше присъдена на един от най-младите отбори – Джам врата – врата джам. Отборът включва четирима 16-годишни ученици от Технологично училище Електронни системи към ТУ София. Телерик, Мартин, Антонио и Владислав разработиха интернет платформа за проблеми в градската среда в София и възможности за решаването им както от общината, така и от гражданите. Младите състезатели получиха още една награда от Мтел – за най-добро представяне. 

Специалната награда на Телелинк Груп от 10 000 лв. отиде при отбор GaidAri. С възможностите на разширената реалност GuideAR възнамерява да съживи хилядолетната история на столицата и страната, приканвайки ученици, туристи и любители към съпреживяване и интеракция с нашите културно-исторически богатства.   Освен създаването на мобилното приложение GuideAR има за цел да инициира изграждането на дигитален архив с модели и репродукции на нашите забележителности.Ивайло и Мартин, студенти в Софийския университет и Нов български университет, получиха и специалната награда на Евродепутата Ева Паунова-Майдел – пътуване до Брюксел и участие в Европейската седмица на кодирането. 

Специалната награда на Столична община “Зелена София” бе присъдена на 1Дърво. Йордан, Десислава и Неди разработиха уеб базирана и мобилна игра с добавена реалност (AR), в която хората могат да посаждат и да се грижат за виртуални дървета, на мястото на действително липсващи дървета по улиците на София, и същевременно да споделят постиженията си в социалните мрежи. Целта на играта е да се създаде обществено внимание към местата, където някога е имало дървета или е предвидено да има, но все още седят празни дупки. Проектът включва създаване на отворена база данни с гео локациите на тези места, с което да се подпомогне работата на институциите.

Всички отбори-финалисти получиха и билети за Webit 2018. 

Инициатори на събитието са Представителството на Европейската комисия в България и Столична община, а Асоциация за развитие на София, Софтуерният университет, Фондация Webit, UPNETIX и Британски съвет в България са в основата на организационния екип. Партньори на хакатона са Министерство на образованието и науката, Министерство на икономиката, СУ „Св. Климент Охридски" – Факултет по математика и информатика и Стопански факултет, Университет по библиотекознание и информационни технологии, Технически университет - Габрово, Бургаски свободен университет, Русенски университет „Ангел Кънчев", Великотърновски университет, София Тех Парк, Пазари Изток, Coca Cola HBS, Nescafe Dolce Gusto, ОНТОТЕКСТ, Data Science Society, НПО Линкс, Империя онлайн, DeaMix, “Гражданите”, Фонда на фондовете, Coworking Bansko, Idea Comm. Генерални партньори на хакатона са Мтел и Телелинк груп, а медиен партньор е БНТ.