На 26 май, под куполите на "Ларгото", Столична община представи най-новата си инициатива „Академия за ВИЗИОНЕРИ“. 54 младежи, на възраст от 15 до 29 г., представиха идеите си за бъдещето на града ни. Проектите ще бъдат финансирани от дирекция „Спорт и младежки дейности“ на Столична община и реализирани от младите хора. В рамките на месец и половина утвърдени експерти в 5 направления работиха заедно с младежите, предизвиквайки ги да генерират идеи с кауза в различни тематични области.
ТЕМА „Екология и градска среда“, с ментори: Елица Панайотова – проект „Зелена София“ и арх. Любо Георгиев – ОП „Софияплан“
StolichnaH2O
Дигитална карта на чешмите и минералните извори в София ще улеснява достъпа до вода за хора от всякаква възраст. Проектът се съсредоточава върху намаляване използването на пластмаса. Авторите на идеята предвиждат картата да показва и ресторантите, магазините, кафенетата, предлагащи безплатно наливане на вода. Търговските обекти ще бъдат обозначени със стикери, дизайн на художничката Петя Димитрова – участник в "Академията".
VODORASLO2
Биореактор от микроводорасли, работещ чрез фотосинтеза, ще се превърне в локално решение, подобряващо качеството на въздуха в затворените помещения. Въздухът, съдържащ въглероден диоксид (СО2), азотен оксид (NOx) и серен диоксид (SO2) бива пречистен чрез размножаването на водораслите, докато са огряни от слънчева или изкуствена светлина, а постоянната циркулация на водата в устройството е задължителна, за да протича процесът „микрореволюция“, който пречи на утаяването. Водораслите използват мръсния въздух като хранителен стимулант и генерират кислород и биомаса, която може да се консумира или да се ползва като хранителна добавка за растения. Проектът си поставя амбициозната цел за широка употреба и създаване на пакет „Направи си сам“ с необходими компоненти и инструкции за сглобяването му.
ТЕМА „Изкуство, култура, образование и наука“, с ментори: Светлана Ломева – Асоциация за развитие на София и Любов Костова – Британски съвет България
NICKNAME: В@ЗОВ
Nickname:В@зов цели да преобърне нагласите на младежите в столицата като “говори” на техния език и представи Патриарха на българската литература в една непозната светлина – като визионер и автор на първия фентъзи разказ в българската литература.
Проектът предвижда:
- Работилница (workshop) за креативно рециклиране (upcycling), с продукти, пресъздаващи елементи от разказа “Последният ден на 20. век”;
- Работилница (workshop) по креативно писане ще създава произведения в нов формат, с поглед в бъдещето, но вдъхновени от миналото, на тема: “Ако аз бях на мястото на Вазов, как бих написал този разказ” и “Последният ден на 21. век”;
- Конкурс за визуални проекти, който цели да провокира въображението на участниците, поставяйки темата: “Последният ден на 21. век – реален или фантастичен?”. Категориите на конкурса ще са: фотография; видео до 1 мин.; графичен дизайн;
- Литературен конкурс ще провокира креативността на участниците в различните
възрастови групи (8 г. – 15 г.; 16 г. – 25 г.; 26 г.+) с необичайни категории, като Twitter поезия (ограничение до 140 символа), Разказ в 10 изречения, Хайку (три реда, съдържащи съответно 5-7-5 срички)
По повод 100-годишнината от смъртта на Вазов проектът предвижда мащабното събитие – интерактивна изложба. Визуалните произведения, създадени в рамките на проекта, ще бъдат представени пред широка аудитория, а в капсула на времето (сандък) ще бъдат затворени творби от проекта, които ще бъдат подарени на Столична община с идеята да бъдат запазени и отворени в последния ден на 21. век.
„САМО ПО ПОЕЗИЯ“
По начин по-близък до този, с който общува новото поколение, ще бъдат създадени 10 късометражни филма по избрани произведения от различни автори и периоди на българската литература, и подкасти към тях, засягащи теми и проблеми от съответните литературни творби, които са актуални и важни за съвременното общество.
ТЕМА „Спорт и здраве“ с ментори: Тереза Маринова – олимпийска шампионка и преподавател в Национална спортна академия и Виктор Кирков – управител на „Спортс Мениджмънт България“ и мениджър на „Отбор на надеждата“
„СТРИЙТ МУЛТИСПОРТ ФЕСТ“
Със зрелищни демонстрации и уъркшопове, представени от младежи – професионалисти, фестивалът ще запознае и повиши интереса на децата от 7 до 12 години към различни видове улични спортове – скейт, BMX, лонгборд, тротинетки, брейкинг, блейд, стрийт фитнес, футбег, сепак такроу, паркур и др.
ТЕМА „Гражданско и здравно образование. Медийна грамотност“ с ментори: д-р Радосвета Стаменкова – председател на Българска асоциация по семейно планиране и сексуално здраве и Яна Пеловска – Център за развитие на медиите
ПОДКАСТ “РАЗКАЗИ ОТ УХАНОВО”
Подкаст, разпространяван в интернет по достъпен и увлекателен начин ще информира деца на възраст между 11 и 15 години, по ключови въпроси, необходими за по-пълноценното осмисляне на настоящата криза. Проектът ще обогати познанията на ученици от прогимназиална възраст в сферите на здравното образование, гражданското образование и медийната грамотност.
ТЕМА “Подкрепа на хора в неравностойно положение, рискови групи, животни в риск“ с ментори: Юлия Георгиева – "Център за хуманни политики" и Дора Радева – Международна организация за защита на животните „Четири лапи“
„ДА ПОГЛЕДНЕМ ЗАД ЗАВЕСАТА“
Проектът разглежда темата за насилието във всичките му измерения през призмата на надеждата за ново начало, представяйки 6 изложби на ключови места в София, съпроводени с 6 флашмоба.