Back КИНОМАНИЯ 2017 ОТКРИВА С „БЕЗКРАЙНАТА ГРАДИНА” НА ГАЛИН СТОЕВ

"Киномания" е част от Календара на културните събития на Столична община за 2017 г.

С дебютния игрален филм на режисьора Галин Стоев „Безкрайната градина” ще бъде открито днес (16-ти ноември) 31-вото издание на "Киномания". Най-утвърденият кинофорум в България се продуцира от НДК и ще продължи до 30 ноември, като част от Календара на културните събития на Столична община.

"Киномания" избра да зарадва почитателите на седмото изкуство с „Безкрайната градина” в продължение на традицията от последните години кинофорумът да започва с премиерна българска продукция. Филмът разказа за живота на Филип (Мартин Димитров), разпределен между приятелката му Соня (Глория Петкова), брат му Виктор (Димитър Николов) и работата му като PR специалист. Но всичко това се променя в деня, в който той среща Ема (Елица Матева) – странно момиче, затворено в свой собствен свят, в който най-важното нещо е една тайнствена градина. Режисьор е Галин Стоев – един от най-талантливите режисьори на своето поколение, директор на Националния театър на Тулуза от 2018 г.

„Исках да направя филм, който излиза от основната тенденция днес, която е свързана с прекрачване на границите на допустимото и в която всичко е безнадежно и провалено. Тя се поддържа в официалния дискурс на всяко ниво на обществото ни. Затова си казах, че е време да инжектираме нежност в тази конвенция, да плетем въжени мостове със зрителите и да атакауваме тяхното усещане за нежност или уязвимост. В този смисъл се получи един любовен филм, един любовен четириъгълник, като амбицията ми беше в началото и в края на филма той да остане непроменен, но под повърхността му да се създават светове и да се срутват други. Цялата история показва процеса на емоционално пробуждане в един свят, който е анестезиран откъм чувстване. Много се надявам този нежен и поетичен жест да докосне зрителите”, споделя Галин Стоев.

„Това е нещо като първата любов, на която даваш всичко. Направихме го с много любопитство и удоволствие”, допълват операторите Георги Богданов и Борис Мисирков. „Освен четиримата актьори има и още един герой в лентата – това е градът. В този филм трябваше да измислим една магична и вълшебна София. Градът, който приема героите в себе си, превръща се в градина и тя пак в град – това беше част от приключението”, обясняват от операторския екип.

И тази година "Киномания" остава вярна на традицията и ще представи най-новото заглавие с автор Уди Алън – „Въртележка”, в главните роли Кейт Уинслет и Джъстин Тимбърлейк. Филмът разказва историята на служител в лунапарк и неговата странна съпруга, живеещи през 50-те години. Режисьорската лента „Субурбикон” на Джордж Клууни също е сред хитовете на "Киномания" – черна комедия за объркани хора, правещи много грешни избори в наглед идилична общност през 50-те години. Филмът е по оригинален сценарий на братя Коен.

Сред най-интригуващите заглавия в програмата са един документален и един анимационен филм. „Buena Vista Social Club: Adios“ е документална лента на номинирания за „Оскар“ режисьор Люси Уокър за филма му „Пустош“. Филмът проследява прощалното турне на легендарната кубинска група, за която Вим Вендърс направи култовия си филм. Другото хитово заглавие е „Да обичаш Винсент” – първият в историята на киното пълнометражен анимационен филм, рисуван с маслени бои. История за живота на един от най-бележитите художници на нашето време – Винсент Ван Гог. В екипа на 124-мата художници от цял свят, работили по филма, има и български художик – Елизабет Христова.

Най-мащабната руска продукция за 2017 г. – „Матилда” – също е сред изненадите на "Киномания". Тя е дело на режисьора Алексей Учител. Филмът е за любовта между руския император Николай Втори и балерината Матилда Кшесинска и вече успя да разбуни духовете в Русия. Депутатката от Държавната дума Наталия Поклонская сезира прокуратурата за обида над царската особа, а определени религиозни среди в Русия се възмутиха от скандални сцени във филма.

Фестивалът на френския филм ще бъде част от програмата на КИНОМАНИЯ за седма поредна година и се осъществява в партньорство с Френския културен институт.

Началото ще даде „Прекратяване на огъня” на 17 ноември в „Люмиер Лидл”, със специалният гост-режисьор на филма Еманюел Куркол.

Във френската програма са включени няколко заглавия, свързани със знаменити творци като: „Гоген – Пътуване до Таити”на Едуар Делюк, с участието на Венсан Касел в ролята на големия художник; „Роден” с режисьор Жак Доайон, разказващ за живота на легендарния скулптор; „Далида” на Лиса Асуелос, пресъздаващ трагичния живот на една от най-известните френски певици от края на 50-те до 80-те години, както и „Джанго”, който разкрива историята на популярния джаз китарист и композитор Джанго Райнхард и на неговата борба в окупираната от фашисти Франция през 1943 г.

Сред френските заглавия е и филм за пионерите на киното – братята Огюст и Луи Люмиер. Артистичният директор на фестивала в Кан – Тиери Фремо селектира и коментира най-значимите сред съхранените филми на двамата братя. „Люмиер”е 90-минутна компилация, която обхваща близо 1500 филма.

„Мадам Хайд” на режисьора Серж Бозон с Изабел Юпер е изпълнен с ексцентричен комизъм трилър – свободна импровизация върху популярния сюжет за доктор Джекил и г-н Хайд. За изпълнението си във филма Юпер получава награда за най-добра актриса на фестивала в Локарно.

Марион Котийар ще очарова зрителите във филма на режисьора и актьор Гийом Кане – „Рокендрол”. Котийар и Кане играят самите себе си в тази неистова сатира на светския живот и неговите нелепи изисквания към публичните изяви и имиджа.

Марион Котийар участва и в „Призраците на Исмаел”, където е в образа на мистериозната Карлота – съпругата на кинорежисьор (в ролята Матийо Амалрик), изчезнала преди 21 години, която внезапно се появява и внася смут в спокойния живот на мъжа си и приятелката му Силвия (Шарлот Гензбур). 

„В легло с Виктория” е друго от френските предложения в програмата, което ни пренася в разхвърляния живот на трийсетинагодишна разведена адвокатка с две деца, на ръба на нервна криза. Режисьорът и сценарист Жюстин Трие е създал романтична комедия, но с проникновена женска нотка, много човечност и автентична атмосфера.

В съвсем различна стилистика е „Момичето от Брест” – гневен филм, създаден, за да насочи вниманието към сериозни проблеми и да разтърси една самодоволна система, представяйки истинската история за дългата борба на една жена да бъде приета на сериозно при сблъсъка си с фармацевтичната индустрия. Филмът е заснет по бестселъра „Медиатор 150 мг”, а режисьор на продукцията е Еманюел Берко.

„Сто и двадесет удара в минута” е друго предложение на френското кино, което отдава въодушевена и трогателна почит на политическия активизъм и моментално се превърна в модерна класика на гей киното. Разказвайки свои лични преживявания, Робен Кампийо, режисьор на продукцията, представя случилото се през 90-те години с парижката група активисти ACT UP, чиято мисия е да привлече общественото внимание към болните от СПИН.

Във Фестивала на френския филм е предвидено специално събитие – кино с концерт. Спектакълът „Лодката на влюбените” е създаден през август 2007 г. за фестивала в Аоста „Strade del Cinema”. То е комбинацията от прожекция на ням филм на голям автор от историята на европейското кино – Жан Епщайн – изпълнения на хора „Големите български гласове”, с диригент Илия Михайлов, и триото на френския джаз пианист Франсoа Рюлан.

Цялата програма на КИНОМАНИЯ е публикувана на http://www.kinomania.bg/